Regional integration in Asia: Analyzing the influence of the hegemon within the Trans-Pacific Partnership Agreement and its place in the Indo-Pacific strategy of the USA
Asya'da bölgesel bütünleşme: Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması çerçevesinde hegemonun nüfuzu ve ABD'nin Hint-Pasifik stratejisindeki yerinin analizi
- Tez No: 648962
- Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem, bölgesel bütünleşme ve bu ilişkilerin tek pazar yapılarına kadar derinleşmeye giden çabaların yükselişine sahne olmuştur. Bölgesel bütünleşmenin erken dönemi boyunca hegemon konumunda olan ABD bu yapılanmaların oluşumunda kilit rol oynarken, aynı zamanda kendi çıkarlarını da gözetmiştir. Bu dönemdeki bütünleşme çalışmaları genelde Avrupa kıtasına atfedilmektedir. Ancak, son 20 yılda bu tür girişimlerin farklı kıtalarda da ortaya çıktığı görülmektedir. Asya'nın küresel boyutta jeopolitik açıdan ön plana çıkması ışığında Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) girişimi önemli fakat aynı zamanda üzerinde fazla çalışma yapılmamış bir konu olarak dikkat çekmektedir. ABD'nin, TPP veya halihazırdaki Kapsamlı ve İlerici Trans-Pasifik Ortaklığı (CPTPP) yapıları çerçevesinde hayati rol oynadığını öne sürmek hala gerçekçi bir yaklaşım olur mu? Bu çalışma, tarihi hususları süreç izleme yöntemiyle gözönüne alıp realizm, liberalizm ve bölgeselcilik teorileri açısından da irdeleyerek, bilhassa TPP gibi tek pazar yapılarının oluşumuna yönelik girişimlerin başarılarının ABD'nin rolüyle ne derecede bağlantılı olduğunu ve diğer tarafların çıkarlarının nasıl şekillendirildiğini incelemektedir. Bununla birlikte, tüm bu hususların daha geniş çerçevedeki ABD'nin Indo-Pasifik Stratejisi ve 'Asya'ya Yöneliş' siyasası açısından analizi yapılmaktadır. Araştırmanın sonucunda gerek TPP bağlamındaki gelişmelerin neticesinde ABD'nin kilit ve yönlendirici rol oynadığı gerekse bölgesel bütünleşme girişimlerinin küresel boyuttaki jeopolitik gelişmelerden bağımsız kalmadığı teyit edilmektedir. Bunlara ilave olarak, realist teorilerdeki fikirlerin nispeten daha yakın zamanda ortaya çıkan bölgeselcilik teorileriyle esasta çatışmadığı bulgusuna da rastlanmaktadır. Bu çalışmayla ileride benzer araştırmalara, özellikle TPP gibi üzerine sınırlı derecede araştırma yapılmış olan bir konuda, katkı sunmak ve bununla birlikte son zamanlarda ABD'nin etkisini yitirmeye başladığı yorumlarına karşın bölgesel bütünleşme girişimlerinde ABD'nin varolan etkisinin gözönünde bulundurulmasına vurgu yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The post World War Two period has seen the emergence of regional integration and the deepening of these ties all the way to the culmination of single market entities. In the early period of regional integration, the USA (also the hegemon) had played a key role in the formation of such entities while advancing its interests. While such movements had often been attributed to Europe during this period, the past couple of decades has seen similar initiatives in other continents. In light of the rise of significance of the Asian continent in global geopolitics, the Trans-Pacific Partnership (TPP) initiative to this effect is an interesting yet understudied case. However, would it still be realistic to assert that the USA plays a crucial role as regards the fate of the TPP or its current culmination of the Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership (CPTPP)? This study delves into the historical aspect through the method of process tracing and study the role played by the USA and the methods used to shape the interests of the other actors, while also employing various theories such as realism, liberalism and regionalism (old and new) to offer an explanation as to why an attempt towards the creation of a single market entity had been successful or unsuccessful, specifically in the case of the TPP. It also analyzes it within the framework of a much broader aspect in terms of the USA's Indo-Pacific Strategy and its 'pivot to Asia'. The research concludes that the USA does indeed play a key role and steers the development of the TPP, even after its withdrawal while also drawing attention to regional integration initiatives not being independent of global geopolitical developments. It also finds that realist theories do not conflict with the essential notions of theories of regionalism that have emerged in relatively more recent times. This study hopes to hold light to similar studies (especially within the context of the TPP, a topic lacking much previous research), underscoring the extant significance of the USA in regional integration initiatives, in spite of an increasing amount of views that may suggest otherwise.