Üniversite öğrencilerinin geriye dönük olarak algılamış oldukları anne-babaya bağlanma örüntüsünün psikolojik dayanıklılık ve stresle başa çıkma tarzları üzerindeki etkisi
The effect of university students' retrospective perception of parental bonding on psychological resilience and the ways of coping with stress
- Tez No: 648961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin geriye dönük olarak algılamış oldukları anne-babaya bağlanma örüntüsünün psikolojik dayanıklılık ve stresle başa çıkma tarzları üzerindeki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi Haliç Üniversitesi'nde lisans düzeyinde eğitim gören 367 (190 kadın, 177 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında kişisel (sosyodemografik) bilgi formu, Ana – Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) kullanılmıştır. Kadın katılımcıların ABBÖ puanları erkelere oranla daha yüksek saptanmıştır. Anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça katılımcılar ebeveynlerini daha çok ilgi/kontrolcü olarak algılamaktadır. Katılımcılar tarafından algılanan anne ve babanın çocuk yetiştirme tutumu demokratik bir yaklaşım olması ile anne ve babaya bağlanma ilgi boyutu arasında pozitif yönlü ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların ABBÖ puanları ile YPDÖ alt ölçek ve SBÇTÖ alt ölçek puanları arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların YPDÖ puanları ile SBÇTÖ alt ölçek puanları arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak yapılan regresyon analizlerine göre üniversite öğrencilerinde geriye dönük olarak algılamış oldukları anne-babaya bağlanma örüntüsünün psikolojik dayanıklılık ve stresle başa çıkma tarzlarını anlamlı düzeyde pozitif yönlü yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate to the relationship between parental bonding, psychological resilience and ways of coping with stress among university students. The sample of this study 367 (190 women, 177 men) undergraduate students from Haliç University. The Parental Bonding instrument (PBI), Resilience Scale for Adults (RSA), Ways of Coping Inventory (WCI) and sociodemographic scale were used to collect data. It is determined that PBI scores of female participants are higher than men. Participants whose parents have higher education level perceive their parents as more caring/controlling than participants whose parents have lower education level. There is positive relationship between democratic parental attitude and parent attachment which is caring/controlling. There was a positive relationship between participants PBI scores with RSA and WCI scores. There was also a positive relationship between RSA and WCI scores. Inconclusion, regression analyses indicated that, parental bonding dimensions predict psychological resilience and ways of coping.