Üniversite öğrencilerinde cinsel mitlere inanma düzeyi ile bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and sexual myths among university students
  1. Tez No: 649001
  2. Yazar: PELİN TİFTİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin cinsel mitlere inanma düzeyleriyle bağlanma stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma için 202 üniversite öğrencisine Sosyodemografik Bilgi Formu, Cinsel Mit Değerlendirme Formu ve Üç Boyutlu Bağlanma Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada, katılımcılardan çevrimiçi anketler yoluyla elde edilen veriler SPSS 23.0 paket yazılımına girilmiş ve istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Puan ortalamalarının sosyo-demografik değişkenlerle karşılaştırılması ve ilişkisel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, öğrencinin öğrenim durumu değişkenleri bakımından cinsel mitlere inanma durumu yüksek lisans mezunlarına kıyasla üniversite mezunlarında anlamlı düzeyde daha yüksektir. Bağlanma biçimlerinden kaçınan bağlanma ve güvenli bağlanma biçimi anne eğitim düzeyi düşük olanlarda kaçınan bağlanma yüksek ve ekonomik düzey bakımından yüksek gelir düzeyinde olanların güvenli bağlanma biçimi anlamlı düzeyde daha yüksektir. Cinsel mitlere inanma düzeyleri yüksek olanların ebeveyn eğitim düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Cinsel mitler ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiye yönelik bulgulara göre, cinsel mitlere inanma düzeyi ile kaçınan bağlanma ve kaygılı-kararsız bağlanma biçimleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kaygılı-kararsız bağlanma biçiminin yüksek olduğu katılımcıların cinsel mitlere inanma düzeyleri anlamlı düzeyde daha yüksektir. Üniversite öğrencilerinde cinsellik ve yakın ilişkilere yönelik bilgilendirmeler ve gerekli müdahalelerin elde edilen bulgular göz önünde bulundurularak yapılandırılabileceği ve ileri çalışmalarla çalışmanın bulgularının desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between university students' belief in sexual myths and attachment styles was investigated. Sociodemographic Information Form, Sexual Myth Assessment Form and Three Dimensional Attachment Scale were applied to 202 university students for the research. In the research, the data obtained from the participants through online surveys were entered into the SPSS 23.0 package software and statistical analysis methods were applied. Comparison of mean scores with socio-demographic variables and relational analysis methods were used. According to the findings obtained in the study, the belief in sexual myths in terms of gender, parental education level and student's educational status is significantly higher in university graduates compared to graduate graduates. Attachment avoiding attachment styles and secure attachment style Those who have low levels of maternal education are significantly higher in those who have high incomes and those who have high income in terms of economic attachment. It was observed that those with high belief in sexual myths had lower parental education levels. According to the findings regarding the relationship between sexual myths and attachment styles, there was a positive and significant relationship between the level of belief in sexual myths and avoided attachment and anxious-unstable attachment styles. In addition, participants with high anxious-unstable attachment styles have significantly higher levels of belief in sexual myths. It is believed that the findings obtained in the study provide up-to-date data on individuals' knowledge of sexuality and their well-known mistakes within the framework of attachment theory. It is thought that informations and necessary interventions in university students about sexuality and close relationships can be structured by considering the findings obtained and the findings of the study can be supported by further studies.