Üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ile algılanan sosyal destek ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between self-esteem and perceived social support and life satisfaction in university students
- Tez No: 464620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma da üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ile algılanan sosyal destek ve yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Haliç Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde ve farklı sınıflarında okuyan toplam 405 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma da katılımcıların %60.5'u (n=245) kadınlardan ve %39.5'u (n=160) erkeklerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.17 olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan tüm öğrencilere, Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği(RBSÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği(ÇBASDÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği(YDÖ) uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin güvenilirliği Cronbach's Alpha Katsayısının değerlendirilmesi kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizin de Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgularda bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu görülmüştür. Bunun anlamı bireylerin benlik saygısı düzeyi düştükçe, yaşam doyumu düzeyinde de düşme olduğudur. Araştırmadan elde edilen bir başka bulgu ise bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin algılanan sosyal destek ölçeklerinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu yönündedir. Bunun anlamı ise bireylerin benlik saygısı düzeyleri düştükçe algıladıkları sosyal destek düzeylerinde de düşme görüldüğüdür. Anahtar Sözcükler Üniversite öğrencileri, benlik saygısı, algılanan sosyal destek, yaşam doyumu
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship between self-esteem and perceived social support and satisfaction with life in university students. A total of 405 volunteer students studying the sample of the research in different faculties of Haliç University and in different classes are formed. The study consisted of 60.5% (n = 245) of the participants and 39.5% (n = 160) of the participants. The average age of participants was calculated as 21.17. The Volunteer, Demographic Information Form, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Multidimensional Perceived Social Support Scale and the Life Satisfaction Scale were administered to all the participants. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 program. The reliability of the scales used was assessed using the Cronbach's Alpha Coefficient. Descriptive statistical methods (number,percentage, mean, standard deviation) were used when evaluating the data. Mann-Whitney U test, Kruskal- Wallis H test and Spearman correlation analysis were used for the analysis of the data.The findings were evaluated at the 5% significance level in the 95% confidence interval. In the findings obtained in the research, it was seen that as the scores of the selfesteem scale of the individuals increased, the scores of the individuals decreased in the points of life satisfaction scale. This means that as the level of self-esteem of individuals decreases, there is also a decline in the level of life satisfaction. Another finding from the study is that as individuals score more points on their self-esteem scale, they fall in scores of perceived social support, perceived social support, perceived social support, and perceived social support. This means that when the level of self-esteem of the individuals decreases, the level of social support they perceive decreases. Key Words University students, self-esteem, perceived social support, life satisfaction