Identification of the transcription factor(S) that drive NKT10 development and function
NKT10 hücre gelişimini ve fonksiyonunu düzenleyen transkripsiyon faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 649060
  2. Yazar: SEZGİN BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERHARD WINGENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğala yakın öldürücü T (iNKT) hücreleri, hem adaptif T hücrelerinin hem de doğal öldürücü (NK) hücrelerinin özelliklerini paylaşan farklı türdeki bağışıklık hücreleridir. Bu hücreler hem yarı-değişmeyen bir TCR hem de bazı NK hücrelerindeki hücre yüzeyi reseptörlerini ekprese eder. Protein parçalarını tanıyan geleneksel T hücrelerinin aksine, iNKT hücreleri, polimorfik olmayan MHC sınıf I benzeri molekülü olan CD1d tarafından sunulan glikolipid antijenleri tanır. Beş ana iNKT hücre alt tipi bulunmaktadır: NKT1, NKT2, NKT17, NKT FH, ve NKT10 hücreleri. Bu alt tip hücreler, kendilerini özgü transkripsiyon faktörleri üretir ve farklı sitokin kombinasyonlarına sahiptir. Bu hücre tipleri arasından, NKT10 hücreleri, anti-enflamatuar olan IL-10 sitokinin yanı sıra, T regs hücreleri tarafından eksprese edilen çeşitli proteinlerin üretimi ile karakterize edilir. Ancak, NKT10 hücrelerini düzenleyen transkripsiyon faktörü henüz bilinmemektedir. NKT10 hücrelerinin nasıl düzenlendiğini daha iyi anlamak için, NKT10 hücrelerinde, hem protein hemde mRNA düzeyinde, CEBPa, E4BP4, ve c-MAF transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunu inceledik. Verilerimiz, NKT10 hücrelerinde, bu transkripsiyon faktörleri arasından sadece c-MAF'in spesifik olarak eksprese edildiğini göstermektedir. Ayrıca, Nur77 ve CD3e ekspresyonlarını ölçerek, model antijen a-GalCer tarafından uyarılan iNKT hücrelerinin, TCR'ye bağlı aktivasyonunu inceledik. NKT1, NKT2 ve NKT17 hücreleri, 2 saat süresince a-GalCer ile aktive edildi ve enjeksiyon rotasının (intra-venöz vs. intra-peritoneal) aktivasyon gücü üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gözlemlendi. Bu bulgular, NKT10 hücrelerinin ve iNKT hücre aktivasyonunun işlevselliğinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır ve muhtemelen otoimmün hastalıkların tedavisi için, NKT10 hücre bazlı terapötik yaklaşımların sonraki araştırmalarını ve geliştirilmesini kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Invariant Natural Killer T (iNKT) cells are a distinct population immune cells that share the characteristics of both adaptive T cells and innate Natural Killer (NK) cells. They express semi-invariant ab T-cell receptor (TCR) and several NK cell receptors. Unlike conventional T cells that recognise protein fragments, iNKT cells recognise glycolipid antigens presented by the non-polymorphic MHC class I-like molecule, CD1d. There are five main iNKT cell subsets: NKT1, NKT2, NKT17, NKTFH, and NKT10 cells. These subsets express unique set of transcription factors and produce a distinct combination of cytokines. Of these subsets, NKT10 cells are characterized by the production of the anti-inflammatory cytokine IL-10, as well as several proteins expressed by T regs . However, the master transcription factor for NKT10 cells is unknown. To better understand of how NKT10 cells are regulated, we studied the expression of the transcription factors CEBPa, E4BP4 and c-MAF in NKT10 cells at both protein and mRNA level. Our data indicate that c-MAF is the only one of these transcription factors that is specifically expressed in NKT10 cells. Moreover, we studied the TCR-dependent activation of iNKT cells by the model antigen a-GalCer by measuring the expression of Nur77 and CD3e. NKT1, NKT2, and NKT17 cells were activated withing 2 hours of a-GalCer injection and the route of the injection (intra- venous vs. intra-peritoneal) had no impact on the strength of the activation. These findings provide a better understanding of the functionality of NKT10 cells and iNKT cell activation. This will likely facilitate subsequent research and the development of NKT10 cell-based therapeutic approaches, for example for the treatment of autoimmune diseases.