İzmir'in Buca ilçesine göç eden yetişkinlerin göç nedenleri ve uyum düzeyleri ilişkisi
The relation between the cause of immigration of adults migrating to Buca district of İzmir and their level of adaptation
- Tez No: 649178
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda ülkemizde büyük şehirlere doğru artan göç hareketleri görülmektedir. Bu göç hareketleri doğal olarak hem bireysel hem de sosyolojik sorunların tetikleyicisi olabilmektedir. İnsanlar; ekonomik nedenlerden, siyasi nedenlerden, kültürel nedenlerden, doğal nedenlerden, eğitim nedenlerinden, bireysel nedenlerden, savaş vb. nedenlerden ötürü iç göç ya da dış göç hareketleri gerçekleştirebilmektedir. İç göç hareketleri sonucunda göç eden kişilerde kendini gerçekleştirme problemleri, nevrotik eğilimler, psikotik eğilimler, duygusal kararlılık sorunları, aile ilişkilerinde problemler, sosyal ilişkilerde sorunlar ve antisosyal davranış sorunları görüldüğü çeşitli araştırmalar sonucu ortaya koyulmuştur. Çalışmanın tipi kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Bu çalışmada üzerinde durulması plananlanan iç göç faaliyetlerinin nedenleri ülkemizin özelliklerine göre açıklanacak olup iç göç nedenleri ile göç eden kişilerde kişisel ve sosyal uyum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığı test edilecektir. Bu çalışmada, iç göç edenlerin ne gibi uyum problemleriyle karşılaştığı, göç etme nedenlerine göre uyum sorunları yaşanıp yaşanmadığını da test edilecektir. Çalışma İzmir'in en çok iç göç alan bölgelerinden olan Buca ilçesinde yapılacaktır. TÜİK' ten edinilen bilgilere göre araştırmanın örneklemini 2014-2018 yılları arasında İzmir'in Buca ilçesine göç eden ve yaşamına İzmir'in Buca ilçesinde devam eden yaklaşık 129217 kişiden seçilecek olan 400 kişi oluşturacaktır. Araştırmanın örneklemini ise çalışma evreninden %95 güven aralığı %5 düzeyinde hata payıyla hesaplanarak basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 400 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmaya gönüllü olarak katılacak yetişkinlere Sosyodemografik Bilgi Formu ve Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) verilecektir. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently there has been an increasing wave of immigration towards big cities in our country. As expected these movements of immigration can trigger both personal and sociological issues. People can migrate domestically or externally due to economic, cultural, natural, educational, personal or warfare reasons. As a result of various researches there has been proven cases of self-fulfilment issues, neurotic tendencies, psychotic tendencies, emotional stability issues, problems with family relations, troubled social relations, antisocial behaviour issues observed on individuals that has experienced domestic immigration. The study is of cross-sectional and descriptive type. In this study, the causes of domestic immigration will be explained taking the qualities of our country into account and it is going to be tested whether there is a meaningful difference between the immigrant's reason of migration and their personal ad social adaptation levels. This study hereby will also find out the type of adaptation problems that are faced by the domestic immigrants and whether or not they face adaptation problems related to their cause of immigration. This study will be carried out in Buca district, one of the most domestic migration receiving regions in İzmir. According to the data obtained from TÜİK (Turkish Statistical Institute), the sample group of the study will consist of 400 people that are picked among 129217 people that has migrated to Buca district of İzmir between the years 2014-2018 and are still living in Buca to date. The sample group of 400 people have been determined via simple random sampling method from the target population of the study with 95% confidence interval and 5% error margin. The voluntary adult participants of the study will be given a Sociodemograohic Fact Sheet and Hacettepe Personality Inventory (HKE). The data will be analysed using SPSS program.