Oksijen ve azot katkılı yeni karbon noktaların sentezi, karakterizasyonu ve baharatlarda sudan II boyasının florimetrik yöntemle tayininde kullanılmasının incelenmesi
Synthesis and characterization of the oxygen and the nitrogen co-doped carbon dots and investigation of their useage i̇n florimetric determi̇nati̇on of sudan II dye in
- Tez No: 649177
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karbon kaynağı olarak sitrik asit ve azot kaynağı olarak 2,4-diamino-6-metil-1,3,5-triazin kullanılarak trietilen glikol ortamında basit mikrodalga destekli bir yöntemle oksijen ve azot katkılı karbon noktaların (O-N-CD'ler) sentezi gerçekleştirilmiştir. SEM analizi ile O-N-CD'lerin çoğu küremsi olmakla birlikte farklı boyut ve şekillerde parçacıklardan oluştuğu belirlenmiştir. Transmisyon elektron mikroskobu (TEM), Raman spektroskopisi ve X-ışını kırınımı (XRD) analizleri O-N-CD'lerin grafitik yapıya sahip olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca, uyarma dalga boyuna bağlı olarak farklı maksimum emisyon dalga boylarında yüksek floresan özellik göstermişlerdir. Böylece O-N-CD'ler kullanılarak yasaklanmış gıda boyası Sudan II'nin belirlenmesi için yeni bir florimetrik yöntem geliştirilmiştir. Önerilen yöntemin doğruluğu spayk edilmiş baharat örnekleri için yapılan ekleme-gerikazanım çalışmaları ile gösterilmiştir. Kabul edilebilir değerlerde geri kazanımlar elde edilen yöntemin tespit sınırı 0,6 mg/L ve doğrusal aralığı 0-8 mg/L olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A simple microwave-assisted synthesis of oxygen and nitrogen co-doped carbon dots (O-N-CDs) was carried out with citric acid as a carbon source and 2,4-diamino-6-methyl-1,3,5-triazine as a nitrogen source in triethylene glycol media. It was determined by SEM analysis that O-N-CDs consisted of particles of different sizes and shapes. Transmission electron microscopy (TEM), Raman spectroscopy and X-ray diffraction (XRD) analyzes confirmed that O-N-CDs have graphitic structure. Moreover, they showed the fluorescence emission based on the excitation wavelength. Therefore, a new fluorimetric method was developed for the determination of banned food dye Sudan II by using the O-N-CDs. The accuracy of the proposed method was verified with spike-recovery experiments in the spiked spice samples. The detection limit and linear range of the method with acceptable recovery values were 0.6 and 0-8 mg/L, respectively.