ESG (çevresel, sosyal, yönetişim) ve finansal verilerin pay değerine etkisi: Kuzey ve Latin Avrupa ülkeleri üzerine bir araştırma
The effect of ESG (environmental, social, governance) and financial datas on stock value: A research on Nordic and Latin European countries
- Tez No: 649229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (Environmental-Social-Governence) (ESG) terimi, finans sektöründe nispeten yeni bir kavramdır. Sürdürülebilirlik kavramının sosyo-ekonomik hayatın içerisine giderek yerleşmesi, firmaların sürdürülebilirlik performansı ile ekonomik performansının ilişkili olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir. Bu çalışma, firmaların yıllık ESG skoru ve finansal verilerinin değişiminin pay senedi fiyat değişimi ile ilişkisini panel veri regresyon analizi yöntemiyle analiz etmiştir. Finansal veri olarak aktif karlılığı (ROA), özkaynak karlılığı (ROE), fiyat kazanç oranı (P/E), piyasa kapitalizasyonu (MCAP) ve toplam varlıklarındaki değişim oranı kullanılmıştır. 2010-2020 yılları arasındaki dönemde Hofstede metodundan yararlanılarak kuzeyde İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka'dan 42; güneyde Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'dan 63 firmanın verisi Thomson Reuters Eikon veri tabanından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda ESG skoru, ROA, ROE ve P/E değişimi bağımsız değişkenleri ile pay senedi fiyat değişimi bağımlı değişkeni arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Toplam varlıklar ve piyasa kapitalizasyonu ile güçlü, anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term Environmental, Social and Governance (ESG) is a relatively new concept in the financial industry. The fact that the concept of sustainability goes into socio-economic life raises questions about whether companies' sustainability performance and economic performance are related. This study analyzed the relationship of companies' annual ESG score and financial data with stock price change by using panel data regression analysis method. As financial data, return on assets (ROA), return on equity (ROE), price earnings rate (P/E), market capitalization (MCAP) and rate of change in total assets were used. The data of Northern and Southern European countries between 2010-2020 were used as samples. Using the Hofstede method, data from 42 companies from Sweden, Norway, Finland and Denmark in the north and 63 from France, Italy, Spain, Portugal and Greece in the south were obtained with the Thomson Reuters Eikon database. As a result of the study, no statistically significant relation was found between the independent variables of ESG score, ROA, ROE and P/E change and stock price change dependent variable. As a result of the test with the remaining independent variables market capitalization and total assets, a strong, significant and positive relationship was detected.