The Greek-Albanian dispute in the 1990's
1990'lı yıllarda Arnavutluk-Yunanistan anlaşmazlığı
  1. Tez No: 64933
  2. Yazar: TUBA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Yunanistan ve Arnavutluk arasında uzun yıllardan beri süren anlaşmazlık, Arnavutluk'ta komünist rejimin çökmesi ile beklenen iyileşmeyi gösterememiş ancak 1995'te başlayan ve 1996'da hızlanan bir gelişme dönemine girilmiştir. 1997 yılı ise Arnavutluk için yeni bir dönemin başlangıcı olduğu gibi iki ülke arasındaki ilişkiler açısından da tarihi bir dönüm noktasını teşkil etmiştir. İki ülke arasındaki sorunlar ve ilişkilerin seyri incelendiğinde, en önemli ihtilaf noktasının azınlık konusu olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu yönüyle Arnavutluk- Yunan anlaşmazlığı Balkanlardaki diğer çatışmalarla ortak nitelikler taşımaktadır. Anlaşmazlığın diğer sebepleri olan faktörlerin de esasında azınlık problemi ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Gerek Yunanistan'daki Arnavutluk azınlığı, gerek kaçak Arnavut işçiler konulan taraflarca karşılık verme esası çerçevesinde kullanılmaktadır. Bu master tezinde öncelikle anlaşmazlığın sebepleri ve yukarıdaki mülahazalar çerçevesinde, bu sebeplerin arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmakta; ikinci aşamada da 1990'h yıllardaki ikili ilişkiler ilk bölümde sunulan bilgiler ışığında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The long-running Greek-Albanian dispute could not show any signs of improvement with the demise of the communist regime in Albania. It took some time. In 1995 a period of rapproachment began; reaching its peak in 1996. As far as the year 1997 was concerned, it symbolizes the beginning of a new period for Albania as well as a historical turning point for the Greek-Albanian relations. Clearly, the most significant point of friction between Greece and Albania is the minority issue. In this respect, Greek-Albanian dispute has some similarities with other minority questions in the region. There are other points of dispute partly related to the minority problem, questions such as what happens to the Albanian minority and the illegal Albanian workers in Greece. Throughout this masters thesis, it has been firstly tried to put forth the reasons for the dispute, the relations among these reasons in the framework of the above remarks. In the second phase, the bilateral relations in the 1990s has been evaluated in the light of the information given in the previous chapters. IV