Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması sorunu
Dispute over the maritime zones between Albania and Greece
  1. Tez No: 941992
  2. Yazar: EDONA HIMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA AYDIN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Arnavutluk ve Yunanistan arasındaki deniz sınırı uyuşmazlığına ilişkin araştırmanın temel hedefleri, yöntemleri ve elde edilen sonuçların bir incelemesini sunmaktadır. Bu çalışma, deniz sınırlarının belirlenmesine yönelik geleneksel yaklaşımların ötesine geçen hukuki teori ve stratejileri irdeleyerek uyuşmazlığa yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, deniz hukuku alanındaki yerleşik hakkaniyet ve adalet doktrinlerini eleştirel bir şekilde yeniden değerlendirmeyi ve bu ilkeleri Arnavutluk-Yunanistan anlaşmazlığı bağlamında yenilikçi bir şekilde uygulamayı ve böylece deniz hukuku literatürüne yeni anlayışlar katmayı amaçlamaktadır. Uluslararası hukukun, özellikle de Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin (UNCLOS) önemi, hem Arnavutluk hem de Yunanistan'ın hukuki argümanlarını ve duruşlarını şekillendirmedeki önemli rolüyle vurgulanmaktadır. Çalışma, Arnavutluk'un bölgesel coğrafi nitelikleri ve kıyı şeritlerinin orantılılığını dikkate alan daha incelikli bir anlayışı savunurken, Yunanistan'ın Uluslararası Antlaşmaların harfiyen yorumlanmasına sıkı sıkıya bağlı kalması nedeniyle iki ülke tarafından benimsenen farklı yorumlara açıklık getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This work presents a review of the principal objectives, methodologies and outcomes of the research into the maritime boundary dispute between Albania and Greece. The objective is to introduce a new perspective to the dispute by examining legal theories and strategies that transcend the conventional approaches to maritime boundary delimitation. Furthermore, it seeks to undertake a critical reassessment of established doctrines of equity and justice in the law of the sea, with a view to innovatively applying these principles in the context of the Albanian-Greek dispute. In doing so, it will contribute new insights to the literature on the law of the sea. The importance of international jurisprudence, particularly the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), is highlighted by its crucial role in influencing the legal positions and arguments of both Albania and Greece. The manuscript provides an in-depth analysis of the contrasting interpretations embraced by the two nations. Albania advocates a more sophisticated understanding that takes into account regional geographical features and the proportionality of coastlines, whereas Greece adheres strictly to the literal interpretation of international treaties.