An examination of EFL teachers' digital literacies and their utilization of ICTS in Turkish higher education
Yükseköğretimde İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlığı ve BİT'leri kullanımlarına yönelik bir inceleme
- Tez No: 649346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, Türk yükseköğretim bağlamındaki yabancı dil öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ve bilgi iletişim teknolojilerini (BİT) kullanımlarına yönelik öz yeterlilik ve güven seviyelerini nicel araştırma yöntemleriyle incelemektir. Çalışma aynı zamanda dijital okuryazarlığın boyutlarını ve bu boyutlar arasındaki korelasyonları da araştırmıştır. Ayrıca, çalışmada öğretmenlerin dijital okuryazarlık öz yeterliliklerinin cinsiyet, yaş ve öğretmenlik tecrübesi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma, mesleklerini Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki vakıf ve devlet üniversitelerinde sürdüren 350 İngilizce öğretmeniyle yürütülmüştür. Çalışmada öğretmenlerin genel dijital okuryazarlık yeterliliklerinde yüksek ölçüde özgüvene sahip olduğu saptanmış, katılımcıların günümüz teknolojilerini günlük yaşamları yanında öğrencilerinin yabancı dil öğrenim tecrübelerini geliştirmek amacıyla profesyonel hayatlarında da kullanıyor olduklarını ifade ettikleri görülmüştür. Bulgular aynı zamanda dijital okuryazarlığın boyutları arasında pozitif bir korelasyon olduğuna ve öğretmenlerin belirli bir boyuttaki yeteneklerinin yükselmesiyle diğer boyutlardaki yetilerinin de yükseliş gösterdiğine işaret etmiştir. Ayrıca öğretmenlerin dijital okuryazarlık öz yeterliliklerinin cinsiyet, yaş ve öğretmenlik tecrübesi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği de tespit edilmiştir. Çalışmada dijital okuryazarlığın tüm boyutlarında erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre daha yüksek oranda özgüvene sahip olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda araştırmada 20-25 yaşındaki yabancı dil öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinde en yüksek oranda özgüvene sahip olduğu, yaşları 41 ve üstü olan yabancı dil öğretmenlerinin ise dijital yetilerinde en düşük oranda özgüvene sahip olduğu görülmüş ve tüm boyutlarda ilk grup lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu bulgu, dijital okuryazarlık konusundaki yeterliliklerinde dijital yerli öğretmenlerin dijital göçmen öğretmenlere göre daha yüksek oranda özgüvene sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanında bulgular, nesiller arasındaki dijital yetenek aralığının son yıllarda giderek kapanmaya başladığına da işaret etmiştir. Katılımcıların dijital öz yeterlilikleri mesleki tecrübeleri baz alınarak incelendiğinde de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada kariyerlerinin erken evrelerindeki 0-5 yıl mesleki tecrübeye sahip olan dijital yerli öğretmenlerin dijital yeterliliklerinde en yüksek oranda özgüvene sahip olduğu, kariyerinin tecrübeli evrelerindeki 16 yıl ve üstü mesleki deneyime sahip olan dijital göçmen öğretmenlerin ise dijital yetilerinde en düşük ölçüde özgüvene sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgu daha genç bir neslin üyesi olan mesleğinin erken evrelerindeki İngilizce öğretmenlerinin, günümüz teknolojilerini günlük hayatlarında yetkin bir şekilde kullanabiliyor olmaları nedeniyle, sahip oldukları dijital yeteneklerini teknoloji destekli mesleki faaliyetlere aktarmada kendilerinden emin olduğuna işaret etmiştir. Bulgulara dayanarak araştırmacı, modern teknolojilerin dil eğitimine sunduğu katkıların Türk yüksek öğretim bağlamındaki İngilizce öğretmenlerince farkında olunduğu ve katılımcıların mesleki faaliyetlerindeki dijital entegrasyonun pedagojik temellerini kavramış gözüktükleri çıkarımına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines EFL teachers' self-efficacies and confidence levels concerning digital literacies and their utilization of information and communication technologies (ICTs) in the Turkish higher education context through quantitative research methods. The study also investigates the dimensions of digital literacy as well as the correlations between these dimensions. Additionally, the study examines whether or not EFL teachers' DL related self-efficacies differ meaningfully based on their gender, age and years of teaching experience. The study was conducted with 350 EFL instructors exercising their profession at private and public universities in various cities of Turkey. The findings revealed that the participants were found to be highly confident in their general digital literacy efficacies and that they reportedly employed various technologies in their daily as well as professional lives to improve their students' EFL learning experiences. It was also found out that there was a positive correlation between all digital literacy dimensions, indicating that when teachers had high levels of skills in a specific DL dimension, their efficacies in other dimensions would be high as well. Moreover, the findings indicated that there were some statistically meaningful differences between teachers' DL self-efficacies based on their gender, age and years of teaching experience. It was revealed in the study that male teachers had higher levels of confidence in all digital literacy dimensions when compared to their female colleagues. Furthermore, EFL teachers who aged 20-25 were found to have the highest levels of DL self-efficacy while teachers who aged 41 and above had the lowest level of DL self-efficacy with a statistically meaningful difference in favor of the former group in each DL dimension. This finding indicated that digital native teachers were more confident in their DL efficacies when compared to the digital immigrant teachers. However, the findings revealed that the digital gap between the generations seem to be closing down in the recent years. Similar results were obtained when teachers' DL self-efficacies were examined in accordance with their years of teaching experience. Early-career digital native teachers who had 0-5 years of teaching experience were found to be more confident than their late-career digital immigrant colleagues who had 16+ years of teaching experience. This finding indicated that since early-career teachers belonging to a younger generation are skillful in using today's technologies in their daily lives, they could be confident in terms of translating their already possessed digital competencies into further technology-enhanced professional practices. Overall, the findings implied that EFL teachers in the Turkish higher education context were seemingly aware of the affordances of modern technologies in EFL teaching and that they seemed to possess a good understanding with regards to the pedagogical underpinnings of digital integration in their professional practices.