Indirect effects of material conditions on children's relational and subjective well-being
Maddi koşulların çocukların ilişkisel ve öznel iyi olma hali üzerindeki dolaylı etkileri
  1. Tez No: 649376
  2. Yazar: SİMGE SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma çocukların maddi yoksunluğunun öznel iyi oluş halleri üzerinde rol oynayan dolaylı etkileri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çocukların aileleriyle, arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, mahalleleriyle olan ilişkisel ve zaman kullanımı deneyimleri aracı değişkenler olarak tanımlanmıştır. 10 ve 12 yaşlarındaki 1885 Türk çocuğunun katılımıyla toplanan verilerin ikincil analizi yapılmıştır. Veriler Çocukların Dünyaları: Çocukların İyi Oluş Hali Uluslararası Anketi adlı çok uluslu bir araştırma anketinin parçası olarak elde edilmiştir. Katılımcılar, Millî Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği okul hizmet puanlarına göre sınıflandırılmış olan İstanbul'daki devlet okullarındaki öğrencilerden seçilmiştir. Çalışma anketi çocukların yakın çevreleriyle olan deneyimlerine dair yalnızca öznel değerlendirmelerini içermektedir. Sonuçlar, çocukların okulda, mahallede, aileleriyle, arkadaşlarıyla olan deneyimlerinden ve zaman kullanımından duydukları memnuniyetin, maddi yoksunluk ile öznel iyi oluş halleri arasındaki ilişkide önemli bir aracı rol oynadığını göstermiştir. Yaşa göre önemli farklar bulunmuş olup; 10 yaş grubu çocukların, 12 yaş grubu çocuklara kıyasla daha yüksek düzeyde öznel iyi oluş hali gösterdikleri saptanmıştır. Yakın ilişkilerden duyulan memnuniyetin kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, çocukların maddi yoksunluğunun yaşamlarının farklı alanlarındaki öznel iyi oluş hali üzerindeki dolaylı etkilerini Türkiye örnekleminde ele alan ilk çalışma olması nedeniyle alana önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore the factors through which children's material deprivation affects their subjective well-being. Children's relational experiences with their families, friends, teachers, people in their neighborhood and their time use experiences were defined as mediator variables. Secondary analysis of the collected data with 1885 Turkish children, aged 10 and 12-years-old, was conducted. The data was collected as part of a multinational research survey called Children's Worlds. The participants were recruited from the state schools in Istanbul using stratified sampling method. Children were asked to fill a questionnaire and the survey included only children's own appraisals, perceptions, and experiences with their immediate surroundings. The results showed that children's satisfaction with their experiences at school, neighborhood, with their family, friends and their time use play a significant mediating role in the relationship between their material deprivation and subjective well-being in general. There was a significant difference according to age; 10-years-old children were found to have higher levels of subjective well-being in comparison to 12-years-old children. In terms of gender differentiation, girls were found to be showing higher levels of satisfaction with their close relationships in comparison to boys. The current study makes a considerable contribution to the field as it is the first study addressing the indirect effects of children's material deprivation on their subjective well-being in different areas of their lives in a Turkish sample.