Kâr payı dağıtım politikası ile büyüme arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Borsa İstanbulda bir uygulama
Determining the relationship between dividend policy and growth an application in Stock Market İstanbul
- Tez No: 649436
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kâr payı kavramı firmaların yıl sonunda elde ettikleri kârlarını belirli dönemlerde varsa pay sahiplerine, ortaklara dağıtılan ya da firma içerisinde bırakılan kısmı ifade eder. Bir kazanç, gelir elde etmek amaçla kurulan firmaların öncelikli hedefi kârını en yüksek seviyelere çıkarmaktır. Kâr amacını ulaşan firmanın bir sonraki hedefi ise büyümektir. Gelişen teknoloji, ürünlere ulaşmanın kolaylığı, piyasalar ve bu piyasalara hâkim olan büyük ölçekli firmalarla rekabet edebilmek adına büyüme faktörü kaçınılmaz bir olgudur. Literatürde de incelendiğinde büyüme üzerine birçok çalışma mevcuttur. Firmaların büyüme türleri ve şekilleri hedeflerine göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte firmalar kâr payı dağıtımı ile de büyürler. Elde ettikleri kârlarının ne kadarlık kısmını ortaklara dağıtacağını ya da firma içerisinde bırakacağını kâr payı dağıtım politikaları ile desteklerler. Bu çalışmanın amacı firmaların elde etmiş oldukları kârlarında kâr payı için ayırdıkları kâr oranın, firmaların büyüme oranını üzerindeki ilişkisini tespit etmektir. Bu amaçla BIST 100'de yer alan 2014-2018 yılları arasında düzenli olarak kâr payı dağıtımı yapan ve ilgili yıllarda net kârı pozitif olan firmalar üzerinde SPSS İstatistiki programında basit regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kâr payı dağıtım politikası ve büyüme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Büyüme, Firma Büyümesi, Kâr, Kâr Payı, Kâr Payı Dağıtım Politikası, BIST 100
Özet (Çeviri)
The concept of dividend refers to the portion of the profits of the firms at the end of the year, if any, distributed to the shareholders, partners or left within the company in certain periods. The primary goal of the companies established with the aim of gaining income is to maximize their profits. The next goal of the company that has achieved its profit goal is to grow. Growth factor is an inevitable phenomenon in order to compete with developing technology, ease of access to products, markets and large-scale companies that dominate these markets. When examined in the literature, there are many studies on growth. Firms' growth types and patterns vary according to their targets. However, companies also grow with dividend distribution. They support how much of their profits they will distribute to their partners or leave them within the company with their dividend distribution policies. The purpose of this study is to determine the relationship between the rate of profit allocated by companies for dividends in their profits on the growth rate of companies. For this purpose, a simple regression analysis was performed in the SPSS Statistics program on the companies that regularly distributed dividends between 2014-2018 in the BIST 100 and whose net profit was positive in the relevant years. As a result of the analysis, a significant relationship has been found between the dividend distribution policy and growth. KEY WORDS: Growth, Firm Growth, Profit, Dividend, Dividend Distribution Policy