Web macerası yönteminin bilişsel ve duyuşsal değişkenler üzerine etkisi: Canlılarda üreme, büyüme ve gelişme ünitesi
The effect of the web quest method on cognitive and effective variables: Reproduction, growth and development of living things
- Tez No: 649435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MERTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çağımızın artık gerekliliği haline gelen teknoloji, pek çok alanda etkili şekilde kullanılmaktadır. Teknolojinin etkin kullanıldığı alanlardan birisi eğitim öğretim olmuştur. Bu nedenle de öğrencilerin daha aktif olduğu öğrenme ortamlarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu ihtiyaç üzerine yapılan zaraştırmanın amacı 7.sınıf fen bilimleri dersinde“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”ünitesinde kullanılan web macerası (webquest) yönteminin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal değişkenler üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test uygulamalı deney ve kontrol gruplarıyla yürütülen yarı deneysel bir çalışmadır. Veriler 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan öğrencilerden toplanmıştır. Araştırmaya 7.sınıfa devam etmekte olan 65 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının oluşturulmasında öğrencilerin ön-test sonuçlarına verdikleri cevaplar ele alınmış ve gruplar rastgele olarak belirlenmiştir. Araştırmada deney grubundaki öğrencilere web macerası (webquest) yöntemi uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilere mevcut öğretim programındaki etkinlikler uygulanmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla Kavram Testi, Motivasyon ölçeği, Medya okuryazarlığı ölçeği, 21.yüzyıl becerileri ölçeği, Tutum Ölçeği ve Başarı Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin canlılarda üreme, büyüme ve gelişmesi ünitesindeki kavram öğrenme düzeylerini belirlemek için hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli sorulardan oluşan Özyurt ve Akçay (2011) tarafından geliştirilen Kavram Testi kullanılmıştır. 21.yüzyıl becerilerini belirlemek için Kang, Kim, Kim ve You tarafından 2012 yılında geliştirilmiş olan ve Karakaş tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan 21.Yüzyıl Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyonlarını belirlemek için (ÖFÖYM) ölçeğinin Yılmaz ve Huyugüzel Çavaş(2007) tarafından Türkçeye uyarlanmış hali kullanılmıştır. Medya okuryazarlığını tespit etmek için Aydemir tarafından 2013 yılında geliştirilen 'Medya Okuryazarlığı Düzey Belirleme Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, IBM SPSS 23.0 istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda web macerası yöntemi, öğrenme-öğretme faaliyetlerinde fen bilimleri dersinde kavram öğrenmelerine olumlu katkılar sağlamıştır. Kavram testi son test sonuçlarına göre her iki yöntemin de anlamlı etkisi bulunmakla birlikte, Web macerası yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin kavram öğrenmeleri üzerine etkisinin olumlu ve mevcut öğretim programındaki etkinliklerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin ders başarısı ve derse karşı tutumları artmış, motivasyonları yükselmiş ve 21. Yüzyıl becerileri de gelişmiştir. Bunlara ek olarak öğrencilerin internetin bilinçli ve doğru kullanımına ilişkin çıkarımlarda bulunulmuş ve araştırmacı yanlarını destekleyerek medya okuryazarlıklarına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research conducted is to investigate the effect of the webquest method used in the“Reproduction, Growth and Development in Living”unit on students' cognitive and affective variables in 7th grade science course. This research is a quasi-experimental study conducted with experimental and control groups with pre-test and post-test applications. The data were collected from students studying at a state school in Gaziantep in the 2018-2019 academic year. 65 students attending the 7th grade voluntarily participated in the study. The experimental and control groups were randomly determined. Concept Test, Motivation Scale, Media Literacy Scale, 21st Century Skills Scale, Attitude Scale and Achievement Test were used to collect data in the study. The Concept Test developed by Özyurt and Akçay (2011), consisting of both open-ended and multiple-choice questions, was used to determine students' misconceptions in the unit of reproduction, growth, and development in living things. The 21st Century Skills Scale, developed by Kang, Kim, Kim and You in 2012 and adapted into Turkish by Karakaş, was used to determine 21st century skills. In order to determine the students' motivations towards science learning, the (ÖFÖYM) scale was adapted to Turkish by Yılmaz and Huyugüzel Çavaş (2007).“Media Literacy Level Determination Scale”developed by Aydemir in 2013 was used to determine media literacy. The data of the study were analyzed with IBM SPSS 23.0 statistics package program. As a result of the research, the web adventure method has made positive contributions to the learning of concepts in the science course, which includes abundant abstract concepts in learning-teaching activities. According to the concept test posttest results in the experimental and control groups, both methods have a significant effect, but the effect on the concept learning of the students in the experimental group where the Web adventure method was applied was found to be positive and higher than the current method. At the same time, the students' academic success increased, their attitudes towards the lesson increased and their motivation increased. In addition to these, inferences were made regarding the conscious and correct use of the internet by students, and by supporting their researcher side, they contributed to their media literacy and 21st century skills were also improved.