Adaptation of the TPACK-21 scale to Turkish: A validity and reliability study
TPACK-21 ölçeğinin Türkçeye adaptasyonu: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
  1. Tez No: 649437
  2. Yazar: MELTEM SUNMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Valtonen ve diğerleri (2017) tarafından geliştirilen TPACK-21 ölçeğini Türkçeye uyarlamaktır. 6'lı Likert tipindeki bu ölçek, Millî Eğitim Bakanlığı'nın son yıllarda vurguladığı 21. yüzyıl becerilerini (eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, bilgi ve iletişim teknolojileri vb.) içermektedir. Bu ölçek ile, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini takip edip sınıf ortamına uygulamaları için gerekli olan teknolojik pedagojik alan bilgileri ölçülebilir. Adaptasyon sürecinde, ölçeğin sahiplerinden izin alındıktan sonra, gerekli olan çeviri ve uzman görüşü aşamaları her iki dile de hâkim olan Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden akademisyenler tarafından gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan ölçek Türkiye'de 309 fen ve matematik öğretmenine uygulanıp, veriler kaydedilmiştir. Ölçeğin psikometrik özelliklerin test edilmesi için doğrulayıcı faktör analizi (DFA), %27'lik dilimlerden oluşan alt ve üst gruplar için madde toplam korelasyonları ve Cronbach alfa güvenirlik analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda adapte edilen ölçek 6 faktörden ve 37 maddeden oluşmaktadır. Kabul edilebilir uyum indekslerine ve .97 olan Cronbach alfa katsayısına göre ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu ve Türkiye'deki öğretmenlere uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, öğretmenlerin belirli demografik özelliklerine göre betimsel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to adapt TPACK-21 scale developed by Valtonen et al. (2017) to Turkish. The items of this 6-point Likert type scale is grounded on 21st century skills (reflective thinking, critical thinking, creative thinking, problem solving, information and communication technologies, etc.) emphasized by the Ministry of National Education in Turkey. Using this scale, it can be measured whether teachers have technological pedagogical content knowledge to follow 21st century skills and apply such skills into their classroom settings. For the adaptation of the TPACK-21 scale, after obtaining permission, translation processes were carried out by academicians from top universities who have good command of both languages. The adapted version of the scale was administered to 309 science and mathematics teachers in Turkey and the data was recorded. Confirmatory factor analysis (CFA), item-total correlations for upper and lower groups according to 27% segment, and Cronbach's alpha reliability analysis were performed to test the psychometric properties of the scale and to provide evidence of suitability of the adapted scale to teachers in Turkey. According to the results, the adapted version of the scale was found as 6-factors and 37 items. Since the fit indices of CFA were found as acceptable values and Cronbach's alpha coefficient was found as .97, the scale is valid and reliable. In addition, descriptive analysis was conducted according to teachers' demographic information.