Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda greft iyileşmesini etkileyen anatomik ve operatif faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of anatomical and operative factors affecting graft healing in anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 649488
  2. Yazar: AHMET EMİN OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYNACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada, hamstring otogreftiyle tek demet anatomik Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası greft iyileşmesini etkileyen anatomik ve operatif faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 2016-2019 yılları arasında hamstring otogreftiyle tek demet ÖÇBR uygulanan ve en az 18 ay takip edilen 94 hasta çalışmaya dahil edildi. Greft iyileşmesi, postoperatif 1. yılda çekilen kontrol Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme ile greft üzerinde 3 ayrı bölgeden Sinyal/Gürültü Oranı (SGO) hesaplanarak kantitatif olarak değerlendirildi. Greft iyileşmesine etki edebilecek potansiyel faktörler; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, yaralanma-cerrahi arasında geçen süre, medial ve lateral tibial eğim, lateral femoral kondiler oran, interkondiler çentik indeksi, parsiyel menisektomi, ÖÇB kalıntılarının korunması, femoral ve tibial tünel lokalizasyonu, greft çapı, greft bükülme açısı ve greft/interkondiler çentik hacmi oranı ayrı ayrı değerlendirildi ve 1. yıl SGO değerleri ile korelasyonları tek ve çok değişkenli regresyon analiziyle belirlendi. Klinik değerlendirmede IKDC-SKF (International Knee Documentation Committe- Subjective Knee Form, Uluslararası Diz Dokümentasyon Komitesi, Subjektif Diz Değerlendirme Formu), Lysholm ve Marx aktivite skorları kullanıldı. Greft iyileşmesinin, 1. yıl ve son takipte klinik ve fonksiyonel sonuçlarla ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this retrospective study, it was aimed to evaluate the anatomical and operative factors affecting graft healing after single bundle anatomical Anterior Cruciate Ligament (ACL) Reconstruction (ACLR) with hamstring autograft. Material and Method: A total of 94 patients with minimum 18 months follow-up who underwent single-bundle ACLR with hamstring autograft between 2016 and 2019 years were included in this study. Graft healing was quantitatively evaluated at 1 year on magnetic resonance imaging (MRI) scan as the mean Signal/Noise Ratio (SNQ) measured from 3 regions on the graft. Potential factors that may affect graft healing; age, gender, body mass index, time from injury to surgery, medial and lateral tibial slope, lateral femoral condylar ratio, intercondylar notch index, partial meniscectomy, ACL remnant preservation, femoral and tibial tunnel aperture localization, graft diameter, graft bending angle and graft/notch volume ratio were evaluated separately and correlations with 1st year SNQ were determined by univariate and multivariate regression analysis. IKDC (International Knee Documentation Committe), Lysholm and Marx activity scale score were used in clinical evaluation. The relationship of graft healing with clinical and functional results at the first year and at the last follow-up was evaluated.