Solunum sıkıntısıyla acil servise başvuran hastaların tanısında vena kava inferior çapının tanıya katkısı
The contribution of vena cava inferior diameter in the diagnosis of patients applied to the emergency department with respiratory distres
- Tez No: 649495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç : Çalışmamızda; ultrasonongrafik olarak ölçülen VCI çapının, akciğer kökenli akut solunum sıkıntısı olan hastalar ile kardiak kökenli akut solunum sıkıntısı olan hastaların ayırıcı tanılarının yapılmasında kullanışlı olup olmadığını araştırdık. Ayrıca VCI longutidinal ölçüm ve hesaplama yöntemlerini (B-Mod e, i, caval indeks, M-Mod i, e ve caval indeks) karşılaştırarak bu amaçla kullanılabilecek en uygun longutidinal yöntemi tespit etmeyi hedefledik. Materyal-Metot : Bu tek merkezli, prospektif, gözlemsel çalışmaya akut solunum sıkıntısı şikayetiyle acil servise gelen ve solunum sıkıntısı kardiak veya pulmoner kökenli olan hastalar dahil edildi. Bu hastalar tanılarına göre kardiak ve pulmoner hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grubun B mod ve M modda ölçülen VCI çapının inspiryum, ekspiryum ve caval indeks değerleri karşılaştırıldı. Kardiak grubun pulmoner gruptan ayrımını öngören değerlerin sensitivite, spesifisite ve olasılık ihtimalleri hesaplandı. Bulgular : Koşullara uyan yaş ortalaması 72,8 olan toplam 74 solunum sıkıntılı hasta çalışmaya alındı. M-Mod e ölçümleri için 19,4 mm'den büyük değerler için % 81,3 sensitivite, % 85,4 spesifisite, % 81,2 +PPV ve % 85,4 -NPV (+LR 5,5, -LR 0,21) ve M-Mod i ölçümleri için 10,7 mm üzerindeki değerler için % 84,4 sensitivite, % 92,7 spesifisite, % 90,0 +PPV ve 88,4 -NPV (+LR 11,5, -LR 0,16) ve M-Mod CI % 52,0'den küçük değerler için, %84,4 sensitivite, % 85,7 spesifisite, % 81,8 +PPV ve % 87,8 –NPV (+LR 5,9, -LR 0,18) değerleri ile kardiak kökenli solunum sıkıntısı olan hastaları pulmoner kökenli solunum sıkıntısı olan hastalardan ayırt etmek için tanısal bulundu. B-Mod e 18,3 mm'den büyük değerler için % 81,3 sensitivite ve % 73,8 spesifisite, +PPV % 70,3, -NPV % 83,8 (+LR 3,10, -LR 0,25) ve B-Mod i 9,0 mm' den büyük değerleri için %84,4 sensitivite ve % 92,9 spesifisite, +PPV % 90, -NPV% 88,6 (+LR 11,8, -LR 0,16) ile ve B-Mod CI % 50,5'den küçük değerler için %84,4 sensitivite ve % 95,5 spesifisite, +PPV % 87,1, -NPV % 88,4 (+LR 8,8, -LR 0,17) değerleri ile kardiak kökenli solunum sıkıntısı olan hastaları pulmoner kökenli solunum sıkıntısı olan hastalardan ayırt etmek için tanısal bulundu. Sonuç : Solunum sıkıntısı ile acil servise başvuran hastalarda VCI çapının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi kardiak veya pulmoner etyoloji ayırımında hızlı kolay ulaşılabilir ucuz ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak kullanılabilir. VCI un B-Modda değerlendirdiğimiz inspiryum çapı (B-Mod i) bu ayrımın yapılmasında VCI' nın diğer çap ve hesaplamalarından daha başarılı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The objective of our study was to determine that either the diameter of VCI that measured by ultrasonography is useful or not in different diagnosis of respiratory distress caused by cardiac or pulmoner diseases. Also, we aimed to determine the most convenient longutidinal method by comparing longitudinal measurement of VCI and calculating methods (B-Mod e,i, caval indeks, M-Mod i, e and caval indeks) for this purpose. Methods: Patients who admitted ER with the main complaint of acute dyspnea which caused by cardiac or pulmoner diseases has been admittted to the single centered, prospective, observational study. These patients are divided two groups who has dispnea by originated cardiac or pulmoner diseases. VCI diameter measurements is calculated with B-Mod and M-Mods in both gropus during inspiration and expiration and caval index is calculated and the values are compared. The spesivity, sensitivity and likehood ratios of these measurements were estimated different in both group which is cardiac and pulmoner groups. Results: 74 patients have inclusion criteria for this study with respiratory distress have been accepted for this study with mean age 72,8. Measurement values at M-Mode are more than 19,4 mm sensitivity rate is %81,3; spesivity is %85,4, %81,2 for +PPV and %85,4 for –NPV (+LR 5,5, -LR 0,21) and for M-Mod values are more than 10,7 mm sensivity rate is 84,4; spesivity rate is %90,0; for +PPV and 88,4 for -NPV (+LR 11,5, -LR 0,16) and M-Mod for CI less than %52,0 sensivity rate is 84,4, spesivity rate is 85,7, %81,8 for +PPV and % 87,8 for –NPV (+LR 5,9, -LR 0,18) are found diagnostic in different patients with respiratory distress which caused by cardiac diseases from lung diseases. At B-Mod e more than 18,3 mm sensitivity rate is %81,3 and spesivity rate is %73,8, +PPV rate is % 70,3, -NPV rate is % 83,8 (+LR 3,10, -LR 0,25). At B-Mod more than 9,0 mm sensivity is %84,4; spesivity is %92,9; +PPV for % 90, -NPV for % 88,6 (+LR 11,8, -LR 0,16). B-Mod CI less than % 50,5; sensivity is % 84,4; spesivity is %95,5 , for +PPV is % 87,1, for -NPV is % 88,4 (+LR 8,8, -LR 0,17). These values are diagnostic for diffrentiating patients with respiratory distress that caused by cardiac diseases from pulmoner diseases. Conclusion : Evaluating diameter of VCI in patients who have respiratory distress which is calculated by sonography can be used as fast, easy, accessible, cheap way to differentiate cardiac or pulmonary etiology. İnspiration diameter of VCI in B-mod i to recognize the etiology of respiratory distress can be more succesfull than other VCI's diameters and calculations.