النظام المحاسبي المالي في العهد النبوي والخلفاء الأربعة
Peygamber devrinde finansal muhasebe sistemi ve dört halife
- Tez No: 649549
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, İşletme, Religion, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İslam'de fınansal muhasebe sıstemının kendıne has bir özelliği vardır, kaynaklarını islami mevzuatın ana kaynakları olan kur'an-ı kerim ve Peygamber'in sünnetı, sahabelerın içtihatlarına. Ve Müslüman din adamlarının İslam hukukyla çelişmeyen fikileri ve edebiyatı dayandığı için; Dolaysıyla islam'daki finansal muhasebe sistmini öne çıkarmanın, onu ve özelliklerini tanmanın ve nesiller boyunca insanlığa sunduğu hizmeti tanmanın önemi budur. Ve nasıl yönetildiğini ve ülkelerin finans kurumlarının kontorollerine ve sınırlamaalarına ne ölçüde bağlı kaldıgını bilmek.
Özet (Çeviri)
The Islamic system of financial accounting has its own privacy in a sense that it gets its sources from the Holly Quran and sunnah which are considered the basic sources of Islamic legislation. Accordingly, the Islamic system of financial accounting is established on these tow fundament of notions alongside what is theorized by SAHABA (prophet Mohammed's companions) as well as what is theorized by Islamic legislators in their publication according to the Islamic legislation of highlighting the Islamic system of financial accounting with special focus upon its definition, characteristic, limitations, scope, and the way it was managed by financial institutions.