Ödev verme sıklığının ve ödev yapma sürelerinin 4. sınıf matematik derslerinde öğrenci başarısı ile ilişkisi
The relation of frequency of homework and duration of homework to student achievement in 4th grade mathematics courses
- Tez No: 649555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ödev verme sıklığının ve ödev yapma sürelerinin 4. sınıf matematik dersinde akademik başarı ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Matematik başarısı ile ödev verme sıklığı ve ödev yapma süresi değişkenlerinin incelendiği bu araştırmanın türü ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu TIMSS 2015' e katılan Kore, Türkiye, İran ve Kuveyt ülkelerinin 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada incelenen bu ülkeler TIMSS başarı kategorilerinden rastgele seçkisiz olarak seçilmiştir. Kore'den 4644, Türkiye'den 6456, İran'dan 3757, Kuveyt'ten 3391 olmak üzere toplam 18248 öğrencinin ve bu öğrencilerin öğretmenlerinin verilerinden yararlanılmıştır. Veriler, TIMSS 2015 matematik başarı testi ve öğretmen ölçeklerinden elde edilmiştir. Ödev verme sıklığının ve ödev yapma süresinin TIMSS 2015 matematik başarısını yordama düzeyi çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda ödev verme sıklığının genel olarak matematik akademik başarısı ile arasında bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Sadece İran'da her gün ve haftada 1 ya da 2 defa ödev verildiğinde öğrenci başarısının düştüğü görülmüştür. Her ülkenin kendine ait ideal ödev verme sıklığı bulunmuştur. Araştırmanın diğer bir problemi olan ödev yapma süresinin matematik başarısı ile ilişkisi ise ülkeden ülkeye değişmektedir. Araştırılan ülkelerden Kore ve İran'da ödev yapma süresi ile matematik başarısı arasında ilişki bulunmazken, Türkiye'de 31-60 dakika aralığında öğrenci başarısı düşmüş, Kuveyt'te 16-30 dakika aralığında öğrenci başarısı artmıştır. Her ülke için ortak bir ideal ödev yapma süresi bulunmamaktadır. İdeal ödev yapma süreleri ülkeden ülkeye değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between assignment frequency and duration of homework and academic achievement in 4th grade mathematics class. The type of this study, in which the variables of mathematics achievement, assignment frequency and duration of homework are examined, is the relational survey model. The working group of the research TIMSS 2015 to participate in Korea, Turkey, Iran and Kuwait constitute 4th grade students of the country. These countries examined in the study were randomly selected from TIMSS success categories. Korea 4644, 6456 from Turkey, Iran, 3757, a total of 18 248 students, including 3391 data were used from Kuwait and teachers of these students. The data are obtained from TIMSS 2015 mathematics achievement test and teacher questionnaires. The prediction level of homework frequency and duration of homework on TIMSS 2015 mathematics achievement was analyzed using multiple linear regression analysis. As a result of the study, it was found that the frequency of assigning homework is not generally related to mathematics academic achievement. It has been observed that student success decreases when homework is given every day and once or twice a week in Iran. Each country has its own ideal homework frequency. Another problem of the study, the relationship between homework time and mathematics achievement varies from country to country. While there was no relationship between Korea and the other countries surveyed success with math homework time in Iran, in Turkey, in the range of 31-60 minutes decreased in student achievement, increased student achievement in 16-30 minute intervals in Kuwait. There is no common ideal time for homework for every country. Ideal homework times vary from country to country.