Gerçekçi matematik yaklaşımının öğrenci başarısına ve görüşlerine etkisi
The effects of realistic mathematics approach on student achievement and opinions
- Tez No: 649596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gerçekçi Matematik Yaklaşımı Hollanda'da Freudenthal Enstitüsü tarafından matematik eğitimi üzerine ortaya konulmuş güncel bir eğitim yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı GMY ve geleneksel yaklaşıma göre yürütülen eğitimin“8. sınıf geometrik cisimler konusunun öğretimi”üzerinde öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı fark gerçekleştirir mi sorusuna cevap bulmak, öğrencilerin öğrendiklerin bilgilerin ne kadar kalıcı olduğunu belirlemek ve öğrencilerin Gerçekçi matematik yaklaşımı hakkındaki görüşlerini belirleyebilmektir. Araştırmanın çalışma grubu, Ordu ili Merkez Altınordu ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nda okuyan 21 deney, 16 kontrol grubu olmak üzere toplam 47 sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma sınavla öğrenci alan bir eğitim kurumunda yürütüldüğü için oluşturulan deney ve kontrol gruplarının akademik başarı seviyeleri denktir. Gruplar belirlendikten sonra kontrol ve deney gruplarına geometrik cisimler konusu bilgilerini ölçen 25 soruluk ön-test yapılmıştır. Daha sonra aynı test, uygulama ve etkinliklerden sonra son-test olarak tekrar uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerine aynı test, uygulamadan 8 hafta sonra kalıcılık testi olarak tekrar yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin GMY'ye ve yapılan etkinliklere yönelik görüşlerini tespit etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ön test, son test ve kalıcılık testlerinden elde edilen veriler 0,05 anlamlılık düzeyinde bağımsız örneklemler için t-testi, bağımlı örneklemler için t-testi ve karışık ölçümler için varyans analizi ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde verilerin analizi ise verilen yanıtların içerik analizi ile çözümlenerek her bir soruya verilen yanıtların frekans tablosu oluşturulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre GMY ile düzenlenen öğrenme etkinliklerinin, geleneksel yaklaşıma göre düzenlenen öğrenme etkinliklerine göre öğrenci akademik başarısında daha fazla etkili olduğu görülmüştür. Bu yaklaşım ile ilgili görüşme yapılan öğrencilerin birçoğu bu yaklaşımın kendileri için yararlı olduğunu, bu yaklaşım ile eğlenerek ve yaşayarak bilgileri öğrendiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Realistic mathematichs education is a recent educational approach set forth by Freudental Institution in Holland for mathematichs education. The purpose of this study is to answer if there is a reasonable difference on academical success of students who get education with traditional and RME approach question on“Teaching geometrical objects to 8th grade students”subject. Study group consist of total 47 students contains 21 experimental and 16 control group from“Ordu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu”in Altınordu, Ordu. Experimental and control group has same academical success level as the school which this study has runned is a school which accepts students with an exam only. After the experimental and control groups created, a 25 question pre-test performed to understand level of knowledge of the group regarding geometrical objects. The same test performed on the same groups 8 weeks later as retention test. To determine opinions of the students in experimental group regarding RME and related learning activities, semi-structured interviews are conducted. The data obtained from the pretest, posttest and retention tests were analyzed with t-test for independent samples, t-test for dependent samples and variance analysis for mixed measurements with 0.05 significance level. The analysis of the data obtained from the semi-structured interviews is carried out by analyzing the responses with content analysis and creating the frequency table of the answers given to each question. According to the results, it is seen that learning activities prepared according to RME approach are much more effective than learning activities prepared according to the traditional approach on students' academic success.