Kaynaştırma eğitimine devam eden öğrencilerin yalnızlık ve saldırganlık davranışları arasındaki ilişkinin öğretmen görüşlerine ve öğrenci resimlerine göre incelenmesi
Examination of the relationship between loneliness and aggression behaviors of students attending inclusive education according to teacher views and students' drawings
- Tez No: 649598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmada,“Kaynaştırma Eğitimine Devam Eden Öğrencilerin Yalnızlık ve Saldırganlık Davranışları Arasındaki İlişkinin Öğretmen Görüşlerine ve Öğrenci Resimlerine Göre İncelenmesi”amacı ile betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Random seçilen çalışma grubundaki Edirne'de öğrenim gören 73 ilköğretim öğrencisi hakkında öğretmen görüşleri alınmıştır. Ayrıca, 65 öğrenciye uygulanan“Son İki Ayda En Çok Hissettiğiniz Duygu”konulu çizimlerin analizinde üç uzmanın görüşleri alınarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Kaynaştırma eğitimine devam eden öğrencilerin (KEDEÖ), yalnızlık ve saldırganlık davranışı arasındaki ilişkinin öğretmen görüşleri değerlendirildiğinde; % 47.9'unun okulda yalnızlık yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Değerlendiriciler arasındaki uyum ile ilgili sonuçlara göre; 65 katılımcı için değerlendirici bağlamında eksik bir veri olmadığı, uzmanlar arasında ortalama puan uyumunda ise, 1. uzmanın yüksek puan, 3. uzmanın ise düşük puan verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler değerlendirildiğinde; KEDEÖ'lerin çizdikleri resmin mekân çizimi bakımından uzman değerlendirmelerine göre ortalamanın altında 1.93 olarak hesaplanmıştır. Korelasyon analizi ile ilgili değerlendirmede; KEDEÖ'lerin çizdiği resmin figür, mekân rengi ve diğer nesnelerin renk kullanımları arasında pozitif bir ilişki olduğu, figürlerin sayfa içerisindeki konumu ile yalnızlık ve saldırganlık figürleri oranları arasında pozitif bir ilişki bulunduğu gözlemlenmiştir. Maddeler arası korelasyon analizi değerlendirildiğinde; yaş arttıkça düşsel mekân kullanımına yönelik daha fazla detay verildiği, mekân çizimi bakımından kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre daha fazla detay verdiği, erkeklerin mekân hatlarında daha sert çizgiler kullandığı görülmüştür. Uzman görüşü nitel değerlendirmelerinde ise, KEDEÖ'lerin çizimlerinde yalnızlık ve saldırganlık davranışları veya riskli olan bireylerin olabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research used a descriptive survey model with the purpose of the“Examination of the Relationship between Loneliness and Aggression Behaviors of Students Attending Inclusive Education According to Teacher Views and Students' Drawings”. Teacher views were obtained about 73 primary education students receiving education in Edirne in the randomly selected study group. In addition, the views of three experts were taken and included in the study following the analysis of the drawings on the“Emotion You Felt the Most in the Last Two Months”applied to 65 students. Considering the teacher's views on the relationship between loneliness and aggression behaviors of the students attending inclusive education (SAIE), 47.9% were found to experience loneliness at school. According to the results of the harmony between the evaluators, it was concluded that there was no missing data for 65 participants in terms of the evaluator, and 1 expert gave high score while 3 experts gave low scores based on the average score between the evaluators. When descriptive statistics were assessed, the pictures of the students attending inclusive education (SAIE) were calculated as 1.93 below the average in terms of the spatial drawing according to the experts' evaluations. Considering the evaluation of the correlation analysis, the pictures of the students attending inclusive education (SAIE) were found to have a positive relationship in terms of the figure, spatial color and the use of color for other objects, and a positive relationship was observed between the position of the figures on the page and the ratios of loneliness and aggression figures. When the inter-item correlation analysis was assessed, it was seen that more details were given about the use of imaginary spaces as the age increased, and girl students gave more details than boy students in terms of the spatial drawing and boys used stronger lines in spatial drawings. Based on the qualitative evaluation of the expert opinion, it was stated that loneliness and aggression behaviors or risky individuals could be observed in the drawings of the students attending inclusive education (SAIE).