Başlangıcından MÖ 2. bin sonuna kadar Ege'de tekne tasvirleri
Boat descriptions in the Aegean from the beginnig to the end of the 2nd millennium BC
- Tez No: 649637
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF ŞAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Deniz, geçmişten günümüze karaları/ kültürleri birbirinden ayıran unsurmuş gibi görünse de aksine bağlayıcı bir köprü görevi üstlenmiştir. Denizci toplumlar olmak durumunda kalan ada insanlarının yanı sıra, çeşitli sebeplerle denizcilik yapan topluluklar sayesinde kültürler arası etkileşim deniz üzerinden gerçekleşmiştir. Bu sebeplerden ötürü de, insanların denizle olan ilişkisini anlamak; etkileşimlerini öğrenmemize, kültürleri anlamamıza fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda insanın suyla olan uyumunun en iyi göstergelerinden olan deniz taşıtlarının gelişim süreci bu çalışmada ana hatları ile ele alınmıştır. Denizaşırı seyahatlerin Mezolitik Çağ'a kadar uzanan geçmişi, Ege Denizi'nde obsidyenin taşınmasıyla gerçekleşen yolculukların izleriyle bilinmektedir. Ege'deki ilk tekne tasvirlerinin ise MÖ 3. Bin yılda deniz taşıtlarının en iyi bilinen örnekleri olan Kiklad tavaları üzerindeki tekne betimleri olduğu bilinmekteydi. Ancak, son yıllardaki keşiflerle en erken örneklerin Tunç Çağı öncesine tarihlendiği görülmektedir. Tez çalışması kapsamında, Ege'de başlangıcından MÖ 2. Binin sonuna kadar olan süreçte tekne modelleri, pikrografik tekne tasvirleri ve mühürler üzerindeki tekne tasvirleri kronolojik süreçte incelenmiştir. Böylece, oluşturulan katalog ile denizaşırı yolculukların gerçekleştirildiği taşıtların bölgelere ve dönemlere göre değişimine/ gelişimine ulaşılmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the sea seems to distinguish the land/cultures from past to present, it acts as a bridge binding the two together. In addition to the islanders who had to become maritime communities, intercultural interaction was established through the sea thanks to the maritime communities for various reasons. For all these reasons, understanding people's relationship with the sea benefits our understanding of their culture and learn their ways to interact. In this context, the development process of watercraft, which is one of the best indicators of human harmony with water, is outlined in this study. The history of overseas trips dating back to the Mesolithic Age that is known for the traces of the journeys of obsidian transport in the Aegean Sea. The first boat depictions in the Aegean were known to be the boat depictions on the Cycladic pans, the best known examples of watercraft in the third millennium BC. However, with the recent discoveries, the earliest examples date back prior to the Bronze Age. Within the scope of the thesis, boat models, pictographic boat depictions and boat depictions on seals were examined in the chronological order in the Aegean from its beginning to the end of the 2nd Millennium BC. Thus, with the catalog created here, it is aimed to examine the change/development of the crafts on which overseas trips are undertaken according to regions and periods.