Franz Kafka'nın 'Şato' romanı üzerinden bürokrasi kavramına bir bakış
An view to the term of bureaucracy through Franz Kafka's The Castle
  1. Tez No: 649704
  2. Yazar: YAĞMUR KONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Giderek karmaşıklaşan idari yapılarda bir örgütlenme biçimi olarak görülen bürokrasinin birçok disiplinde değişik tanımları mevcuttur. Kamu yönetimi alanında olduğu kadar edebi perspektifte de söz konusu kavrama olan ilgi, onun ne derece geniş anlam bağına sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Edebiyatın sağladığı zengin anlatı olanaklarını yönetim bilimlerine aktarmak sıkça karşılaşılan bir yaklaşım değildir. Bu bağlamda tez çalışmasında Franz Kafka'nın Şato Romanı ve romandan alınan örneklem üzerinden bürokrasi açımlanmıştır. Kafka yaşamının bir döneminde bürokratik aygıtta yer almış ve bürokrasiyi güçlü bir edebiyatçının bakış keskinliğiyle gözlemleme fırsatı bulmuştur. Bu açıdan eserlerindeki izlenimler önemlidir. Yazarın başta Şato olmak üzere pek çok eseri yönetim bilimciler için önemli bir araştırma alanıdır. Şato Romanı aracılığıyla bürokrasinin kötücül özünü anlamlandırmaya çalışmak, romandaki yönetenler ile yönetilenler arasındaki sorunların ne olduğunu Maxqda 2020 Programı ile ortaya çıkarmak çalışmanın amaçlarından olmuştur. Buna uygun olarak Şato Romanı ve romandan seçilen örneklem, MAXQDA 2020 Veri Analiz Programı ile değerlendirilmiş ve bulgular çalışmaya yansıtılmıştır. Buna göre Şato Romanı'ndaki bürokrasi; ulaşılamaz, iletişime geçilemez bir yapıdadır ve halkla arasında travmatik ve anlaşılamaz bir dil vardır. Yönetenlerin büropatolojik davranış biçimlerinin sonuçları yönetilenlerde aidiyetsizlik, korkaklık, itibarsızlaşma, bürokratikleşme vd.faktörlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.Maxqda ilişki ağları çıktılarına dayanılarak memurların en çok yetkiyi kötüye kullanmasından kaynaklı olumsuz sonuçların varlığından bahsedilebilir.Yetkinin kötüye kullanılması neticesinde gelişen olaylar yönetilenlerde güvensizlik, korkaklık, çaresizlik vb. duygu durumlarının oluşmasına sebep olmuştur.Şato'daki yöneten-yönetilen ilişkilerinin 21.yüzyılda halen geçerliliğini koruyor olması düşündürücüdür. Anahtar kelimeler Bürokrasi, kamu yönetimi, Franz Kafka, Şato Romanı
Özet (Çeviri)
Bureaucracy, which is seen as a form of organization in increasingly complex administrative structures, has different definitions in many disciplines. In the field of public administration as well as in the literary perspective, the interest in the concept proves to what extent it has a wide meaning. It is not a common approach to transfer the rich narrative opportunities provided by literature to administrative sciences. In this context, bureaucracy is explained in the thesis based on the sample taken from Franz Kafka's The Castle Novel.Kafka took part in the bureaucratic device at some point in his life and had the opportunity to observe the bureaucracy with the sharpness of a strong literary artist. In this respect, the impressions in his works are important. Many works of the author, especially The Castle is an important research area for administrative scientists. Trying to clarify evil essence of bureaucracy through The Castle and seeing the problems between the rulers and the ruled in it with Maxqda are the aims of the study. Accordingly, the sample (selected from The Castle) and The Castle was evaluated with the MAXQDA 2020 Data Analysis Program and the findings were reflected in the study. The bureaucracy in The Castle is inaccessible and incommunicable and there is a traumatic and incomprehensible language with the public. Pathological behaviors of rulers have caused negative effects such as lack of belongingness, cowardice, distrust, bureaucratization, etc. on ruled. Based on the outputs of Maxqda relationship networks, it can be mentioned that there are negative consequences caused by the abusing of administrative power by the civil servants. The abuse of administrative power has resulted in mood disorders like distrust, cowardice, despair, etc. It is thought-provoking that the ruler-ruled relations in The Castle are still valid in the 21st century. Keywords Bureaucracy, public administration, Franz Kafka, The Castle