İtfai olaylarda etkin haberleşmenin kritik rolü: İstanbul İtfaiyesi örneği
Critical role of effective communication in events of fire-fighting: Sample of Istanbul Fire Department
- Tez No: 649758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BÜTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyanın en zor ve tehlikeli mesleklerinden biri olan itfaiyecilikte hızlı ve etkili müdahale çok önemlidir. Ekip halinde gerçekleşen bu müdahale sürecinde ekibin sevk ve koordine edilerek başarı sağlaması için ekip üyeleri arasında bilgi alışverişinin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bunun gerçekleşebilmesi için ekip üyeleri arasında etkin bir haberleşme gerekmektedir. Bu çalışmada tüm ekip üyeleri arasında haberleşmenin sağlandığı Beyoğlu ekibi ile sınırlı sayıda ekip üyeleri arasında haberleşmenin sağlandığı Kocasinan ekibinin müdahale ettiği iki farklı olayın müdahale ve haberleşme süreçleri örnek olay analizi uygulanarak 5N,1K yöntemine göre karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma neticesinde tüm ekip üyeleri ile haberleşmenin sağlandığı Beyoğlu takım ekibinin daha hızlı ve etkili müdahale gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuca göre itfai olaylarda tüm ekip üyeleri arasında haberleşme sağlandığında daha başarılı müdahale süreci gerçekleşeceği, iş kazalarının engelleneceği ve olay yerinde oluşabilecek tehlikelere karşı önlem alınabileceği görülmüştür. Bu sonuca dayanarak haberleşmenin itfai olaylara müdahalede başarılı olmanın en önemli unsuru olduğu anlaşılmış olup tüm itfaiye personelinin olay yerinde bu haberleşmeyi sağlamak için üzerinde telsiz bulundurması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Being fast and effective act at firefighting, which is one of the most difficult and dangerous occupation in the World, is very important. In order to ensure success in this intervention process, the exchange of information among the team members must be timely and accurate. It should be noted that an effective communication is the key words to obtain good results. The aim of this study is to compare the two different situations occured by Beyoğlu team where the communication is provided among all the team members and Kocasinan team where the communication is provided among limited number of team members according to 5w1h questions method, the intervention and communication processes by applying case studies. As a result of this comparison, it was observed that Beyoğlu team performed faster and more effective intervention. According to results obtained in this study, It is seen that an efficient group communication will be able to achieve a more successful intervention process. Moreover, it will be prevented occupational hazards and precautions can be taken against the hazards that may occur at the scene. Consequently, communication is the major importance of being successful in intervening firefighting events. Therefore, all the firefighters stuff must carry their radios.