Testosteron seviyesinin erkeklerde metabolik sendrom ve komponentlerine etkisi
The effect of testosterone level to the metabolic syndrome and its components in men
- Tez No: 893891
- Danışmanlar: UZMAN ÖMER DÖNDERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kardiyovasküler olayların erkeklerde, aynı yaştaki kadınlara göre daha çok görülmesi, uzun yıllar, testosteronun bir risk faktörü olduğunu düşündürtmüştü. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar, bu varsayımı çürütmektedir. Tam tersine düşük testosteron konsantrasyonunun metabolik sendromla ve dolayısıyla kardiyovasküler riskle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, dünyada ve ülkemizde bu konuda başlatılan tartışmalara katkı sağlamak; erkeklerde testosteronla, metabolik sendrom arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gözlemsel ve kesitsel olarak gerçekleştirilen klinik çalışmaya, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaş üzerindeki erkekler arasından, onay alınan 108 kişi dahil edildi. Hastalardan sigara içimi, egzersiz durumu, hipertansiyon, DM ve hiperlipidemiye yönelik ilaç kullanımını sorguladık. Kan basıncı ve antropometrik ölçümlerini (boy, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, uyluk çevresi, işaret ve yüzük parmağı uzunluğu ölçümü) yaptık. Açlık plazma glukozu, açlık insülin, ürik asit, Hs CRP, albumin, TSH, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri açlık kanında bakıldı. Ayrıca HOMA indeksi hesaplandı. Metabolik sendromla karşılaştırmak amacıyla total testosteron, serbest testosteron ve SHBG düzeyleri de bakıldı. Hastalar metabolik sendrom açısından NCEP-ATP III, IDF ve TEKHARF'e göre modifiye NCEP ve modifiye IDF kriterlerine göre ayrı ayrı değerlendirildi. Olguların toplam testosteron düzeyleri ile BKİ, bel çevresi, boyun çevresi, kalça çevresi, BKO, uyluk çevresi, AKŞ, insülin, HOMA, diastolik kan basıncı, sistolik kan basıncı ve ürik asit düzeyleri arasında negatif korelasyon saptadık (p değerleri sırasıyla 0.000, 0.000, 0.004, 0.006, 0.003, 0.000, 0.034, 0.000, 0.000, 0.003, 0.019, 0.010). Serbest testosteron ile BKİ, uyluk çevresi, AKŞ, TKŞ ve HOMA arasında negatif korelasyon saptadık (p değerleri sırasıyla 0.017, 0.030, 0.000, 0.000, 0.022). SHBG düzeyi ile BKİ, bel çevresi, BKO, uyluk çevresi, diastolik kan basıncı, non HDL kolesterol ve ürik asit düzeyleri arasında negatif korelasyon saptadık (p değerleri sırasıyla 0.000, 0.001, 0.007, 0.004, 0.046, 0.024, 0.000). MS'un 4 farklı tanımlamasına göre de, toplam testosteron ve serbest testosteron, negatif ve pozitif gruplar arasında anlamlı farklı saptandı. SHBG ise, NCEP'e göre yapılan sınıflandırmada, hafif anlamlı farklı bulundu. FAI ile herhangi bir parametre arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak metabolik sendrom parametreleri ve metabolik sendromun kendisiyle androjenler arasında güçlü bir ilişki saptadık. Bu ilişkide en büyük rolüde obezite oynuyor gibi gözükmektedir. Obezitenin önüne geçmenin androjen düzeylerine ve dolayısıyla kardiyovasküler sisteme olumlu etki yaratacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of majority of cardiovascular cases consists of male gender,it is thought that testosteron is a risk factor of that cases. Nevertheless recent study does not support these hypothese. Low testosteron level is correlated with metobolic syndrome and also with cardiovascular disease. Our aim in this study is to support the literature in our country and in the world in this theme and to show the correlation between testosteron and metabolic syndrome in male. In this observational and sectional clinical study, 108 male patient over 18 years old are attended, consulted to our polyclinic. We are asking the parameters smoking, state of pyhsical exercises, using drugs against DM, HT, Hyperlipidemia. We measure also blood pressure levels and antropometric values (height, body mass, waist, hip, neck,thigh circumferences and index finger, ring finger length). Fasting and meal after glucose levels, fasting insulin level, uric acid, albumin, TSH, hs CRP, Total cholesterol, LDL cholesterol, TG, testosteron, free testosteron, SHBG(Sex Hormone Binding Globulin) levels are also measured. We interpret the insulin resistance using HOMA. Total and free testosteron levels, SHBG levels are also measured in order to compare with meatabolic syndrome. We evaluate the patients in terms of metabolic syndrome using NCEP, ATP III, IDF, TEKHARF. In the results, total testosteron level is correlated with BMI and waist, neck, hip, thigh circumference, BKO, fasting glucose, insulin, HOMA, systolic, diastolic bllod pressure, uric acid and uric acid level in a negative way (respectively p levels are: 0.000, 0.000, 0.004, 0.006, 0.003, 0.000, 0.034, 0.000, 0.000, 0.019, 0.003, 0.010). Free testosteron level is correlated with BMI, thigh circumference, fasting and meal after glucose level and with HOMA in a negative way (respectively p levels: 0.017, 0.030, 0.000, 0.000, 0.022) SHBG is negatively correlated with BMI, waist circumference, BKO, thigh circumferece, diastolic bllod pressure, non HDL cholesterol, uric acid levels (respectively p levels: 0.000, 0.001, 0.007, 0.004, 0.046, 0.024, 0.000). In terms of four different definition of metabolic syndrome total and free testosteron are significant in difference between negative and positive groups. Nevertheless, SHBG as classification of NCEP is found significant mildly in difference. Between FAI and the other parameters there is no significant difference. In conclusion in this study is stated that metabolic syndrome and its parameters are strongly correlated with androgens. İt seems obesity plays a key role in this correlation. It can cbe concluded that prevention of obesity make a positive affect to androgen levels and also to the cardiovascular system.