Ortopedik cerrahide preoperatif nütrisyonel risk değerlendirmesi ve nütrisyonel durumun postoperatif hastanede kalış süresine etkisi
The effect of nutritional status on length of hospital stay in adult patients undergoing elective orthopedic surgery: A prospective analysis
  1. Tez No: 649871
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. NEZİHE FERAH TAVŞAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Malnütrisyon, enerji, makro ve mikro besin öğelerinin gereksinim ve alımı arasındaki dengesizlik sonucu ortaya çıkan metabolik değişikliklerin fizyolojik ve biyokimyasal bulgulara yansıması olarak tanımlanabilecek kompleks bir sağlık sorunudur. Malnütrisyon oluşturduğu doku ve organ fonksiyonları bozuklukları ile hastaların morbidite ve mortalite oranını artırırken, aynı zamanda hastanede kalış süresini de uzatmaktadır. Beslenme durumunun değerlendirmesi subjektif ve objektif parametrelerin birlikte ele alınmasını içermektedir. Hastanede yatan hastaların beslenme durumunun taranması amacıyla ESPEN tarafından NRS- 2002'nin kullanılması önerilmektedir. Bizde çalışmamızda hastanemiz ortopedi servislerinde yatan hastaların beslenme durumlarını değerlendirmeyi ve beslenme durumunun hastanede kalış süresinine etkisini araştırdık. Çalışma; ortopedi klinikleri tarafından operasyon amacıyla 01.04.2011 – 30.05.2011 tarihleri arasında yatırılan 1051 hasta içerisinden rastgele seçilen 314 hastada gerçekleştirildi. Hastalarla hastaneye geldikleri ilk 72 saat içinde görüşme yapılmış ve hastanın beslenme öyküsü, kilo kaybı olup olmadığı, öğrenildi, antropometrik ölçümleri yapıldı. Hastalarda var olan yandaş hastalıklar kaydedildi. Cerrahi tipine göre 3 gruba ayrılan hastaların beslenme durumları NRS-2002 ile değerlendirildi. Hastaların postopertaif kalış süreleri kaydedildi. Yaş, yandaş hastalık ile beslenme durumu arasındaki ilişki, beslenme durumu ve cerrahi tip ile yatış süreleri arasındaki ilişki değerlendirildi. İstatistiksel analizde student's T testi ve Ki kare testi kullanıldı. Korelasyon analizleri Pearson Ki Kare testi ile yapıldı. Nütrisyonel risk altında olma durumu % 29,3 olarak belirlendi. Nütrisyonel risk skorları yandaş hastalık ve yaşla anlamlı olarak artmaktaydı. Kalça protezi uygulanacak hastalarda nütrisyonel risk skorları daha yüksekti. Nütrisyonel risk altında olan hastaların postoperatif hastane kalış süreleri daha uzundu.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a complex health problem that can be defined as the reflection of metabolic changes that occur as a result of the imbalance between the energy need and intake of energy, macro and micronutrients on physiological and biochemical findings. As malnutrition increases the morbidity and mortality rate of patients and the risk of tissue and organ function disorders increases.It also prolongs the hospital stay. Assessment of nutritional status includes considering both subjective and objective parameters. NRS-2002 is recommended by ESPEN to screen the nutritional status of hospitalized patients. In our study, we investigated the nutritional status of patients hospitalized in our orthopedic clinic and the effect of nutritional status on the duration of hospital stay. Three hundred and fourteen patients, randomly selected among 1051 patients hospitalized in orthopedics clinics between 01.04.2011 and 30.05.2011, were included. The patients were examined within the first 72 hours of their admission to the hospital, and the patient's nutritional history, loss of weight were noted, and anthropometric measurements were also noted. Patients having comorbid conditions were recorded. Nutritional status of the patients, who were divided into 3 groups according to the type of surgery, were evaluated with NRS-2002. The postoperative length of stay of the patients was recorded. The relationship between age, concomitant disease and nutritional status, nutritional status, and the relationship between surgery type and length of stay were evaluated. Student's T test and Chi square test were used for statistical analysis. Correlation analyzes were performed using the Pearson Chi-Square test. The status of being under nutritional risk was determined as 29.3%. Nutritional risk scores increased significantly with comorbid disease and age. Nutritional risk scores were higher in patients who would undergo hip prosthesis. Postoperative hospital stays were longer in patients at nutritional risk.