Bülent Ecevit as a political leader
Siyasal lider olarak Bülent Ecevit
  1. Tez No: 64989
  2. Yazar: HATİCE FERAH KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ÖZBUDUN, YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CİZRE SAKALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET SİYASAL LİDER OLARAK BÜLENT ECEVİT Hatice Ferah Köseoğlu Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrdm. Doç. Ümit Cizre Sakallıoğlu Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ergun Özbudun Haziran 1 998 Bu tezin amacı etkili liderliğin önemini ve gerekliliğini genelde politikada ve özelde Türkiye'de analiz etmektir. Bunu yaparken, tez 'liderlik' üzerine teoretik bir çerçeve çizmekte ve Bülent Ecevit hakkında bir durum çalışması yapmaktadır. Teoretik çerçeve, günümüz demokrasileri için çok gerekli olan ideal lider tipini çizmektedir. Durum çalışması ise Bülent Ecevit'in Türk siyasi yaşamına katkılarını ve bu bağlamdaki hatalarını ortaya koymaktadır. Bu tezin ana teması, parti-içi demokrasi ve diğer partilerle temel prensipler bağlamındaki uzlaşma ve bütünleşmenin sağlıklı demokrasiler ve istikrarlı rejimler için çok gerekli ve elzem olduğudur. Bu konuyu daha detaylı araştırmak için; Ecevit'in Türkiye'ye ve diğer partilere ve gruplara ilişkin teşhis, politika oluşturma ve uygulamalarını nasıl yaşama geçirdiği ve uyguladığı ve bunların politik manzarayı nasıl yeniden yapılandırdığı incelenmiştir. Bu analiz sonucunda ortaya çıkan şudur ki bu politikalar verimlilik, etkinlik ve tutarlılık bağlamında farklılıklar göstermeleri ne rağmen, Türkiye için, o anki konjektürlerde gereklidir. Mamafih, bu politikaların bazıları Türk siyaseti için dezavantajlar oluşturmasına rağmen bazıları da Türkiye'ye yadsınamaz katkılarda bulunmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BÜLENT ECEVİT AS A POLİTİCAL LEADER Hatice Ferah Köseoğlu Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Ass. Prof. Ümit Cizre Sakallıoğlu Co-Supervisor: Prof. Dr. Ergun Özbudun June, 1998 The objective of this thesis is to analyze the importance and necessity of the effective leadership in politics in general and in Turkey İn particular. In do ing so, the thesis provides a theoretical framework of 'leadership' a case study which is about Bülent Ecevit, the leader of DLP. The theoretical framework delin eates the ideal type of the leaders who are very necessary for today's democracies. The case study puts forward the contributions of Ecevit to Turkish political life and his faults on this stance. The main argument of this thesis, which was constructed on the basis of the theoretical framework about the 'leadership' and the case study in relation to Ecevit, is that intra-party democracy and consensus and integration with other parties about the fundamentals are very important and indispensable for sound democracies and stable regimes. In order to subserve this argument, this thesis proceeds by delineating, in a detailed manner, how the diagnosis, policy formu lations and policy implementations of Ecevit in relation both to Turkey and to other political parties and groups were built and applied and how they restruc tured the political scene. It offers a comprehensive analysis of these policies in such a way as to demonstrate that, despite their differences in efficiency, effec- tivity and consistency, they are necessary for Turkey in immediate conjunctures although some of them are contributions and the others are disadvantageous for the politics in Turkey.