Franchising as an international entry mode strategy: The Turkish case
Uluslararası giriş modu stratejisi olarak franchising: Türkiye örneği
  1. Tez No: 649902
  2. Yazar: KÜRŞAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu nitel araştırma, Türk şirketlerinin uluslararası franchise operasyonlarını için kullandıkları prosedürleri incelemektedir. Araştırma, uluslararası franchise literatürünün taranması ile başlamış ve araştırmacılar tarafından özellikle üzerinde durulmuş olan franchise şirketlerinin uluslararası operasyonları için yönetişim modu seçimi, uluslararası franchise operasyonlar için franchisee seçimi, uluslararası franchiseeler ile ilişki yönetimi ve uluslararası franchise ağ problemleri konuları üzerine odaklanmıştır. Araştırma verisi için beş Türk franchise şirketine ulaşılmış ve derinlemesine mülakat tekniği ile nitel veri elde edilmiştir. Nitel araştırma verilerisin analizi sonucunda, Türk franchise şirketlerinin uluslararası operasyonları için yönetişim modu seçim prosedürleri, uluslararası franchise operasyonları için franchisee seçim prosedürleri, uluslararası franchiseeler ile ilişki yönetim prosedürleri ve uluslararası franchise ağ problemleri konularının yanısıra, uluslararası pazarlara giriş modu olarak franchisingi neden tercih ettikleri ve uluslararası hedef pazar sıralama ve listeleme prosedürlerine ulaşılmıştır. Elde edilen nitel veri, araştırmanın dördüncü ünitesinde ana başlıklar altında sınıflandırılmış ve her bir ana başlık altında Türk franchise şirketlerinin uyguladığı prosedürlerin yapılandırılmasında etkili olan motifler belirlenerek detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative research examines the procedures that Turkish companies use for companies' international franchise operations. The present research starts with the review of international franchise literature, and focuses on the topics which were specifically emphasized by the scholar such as, selection of governance mode for international operations of the franchise companies, selection of the franchisees for international franchise operations, relationship management with international franchisees, and international franchise network problems. As regards the collection of the research data, five Turkish franchise companies were reached and qualitative data were obtained through in-depth interviews. As a result of the analysis of qualitative research data, additional to Turkish franchise companies' procedures of governance mode selection for international operations, procedures franchisees selection for international franchise operations, procedures of relationship management with international franchisees, and international franchise network problems, the data about why Turkish companies select the franchising as an international entry mode, and international target market ranking and listing procedures were obtained. The qualitative data obtained through the in-depth interviews were classified under main titles in the fourth chapter of the research and the motifs that are effective in the structuring of the procedures implemented by Turkish franchise companies are identified and analyzed in detail under each main title.