Orta öğretim düzeyinde turizm ve otelcilik alanında aşçılık eğitimi alan öğrencilerin gıda güvenliği hakkında bilgi ve uygulamaları: İstanbul örneği
Knowledge and applications on food safety of students who received cooking education in the field of tourism and hotels in secondary education: Istanbul example
- Tez No: 649903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Beslenme, insanların sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için gerekli en temel ihtiyaçtır. Sağlıklı besin tüketiminde, gıda güvenliği kriterine dikkat edilmesi gerekmektedir. Gıda güvenliği; tarladan sofraya gelene kadar gıdaların fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak her türlü etkenden uzaklaştırılmış, besin değerini kaybetmemiş gıda maddesi olarak tanımlanmaktadır. Gıda güvenliğinin eksikliği küresel sorunlara yol açabilir, insanların gıda kaynaklı sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Bu durumun gerçekleşmemesi için gıda güvenliğine önem verilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır. Tarama modeli olan durum saptama yöntemi ile gerçekleştirilmiş araştırmamızda yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından benzer çalışmalar incelenerek hazırlanmış anket uygulanmıştır. Araştırma öncesi etik kurul izni alınmıştır. Araştırmamız İstanbul ilinde üç farklı turizm otelcilik lisesinde aşçılık eğitimi alan öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Araştırmamız 183 Erkek ve 165 Kız olmak üzere 348 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin 123'ü onuncu; 98'i onbirinci ve 127'si onikinci sınıflarda öğrenim görmektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SSPS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 25 kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin (demografik özellikler, sorulara verilen cevapların dağılımı) sunumu için frekans ve yüzde değerler kullanılmış olup istatistiksel değerlendirmeler Chi–Square: Ki-kare (x2) testi ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is the most basic requirement for people to lead healthy life. In healthy food consumption, attention should be paid to the criteria of food security. Food security; it is defined as a food item from the field to the table that has been removed from all kinds of physical, chemical and biological factors and has not lost its nutritional value. Lack of food security can lead to global problems, can cause people's food-related health problems. In order to prevent this from happening, importance should be given to the food security and precautions should be taken which is necessary. In this research, cross-sectional survey model, situation determination, was carried out, the faceface to face survey method was used. Similar studies were prepared by examining and a questionnaire was applied by the researchers. Ethics committee permission was obtained before the research. Our research was carried out on students who are studying culinary education where three different tourism and hotel high schools in Istanbul. Our research was carried out on 348 students that included 183 Boys and 165 Girls. 123 students 10th, 98 students 11th and 127 students 12th class' grade students consists. SSPS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 was used to evaluate the obtained data. Frequency and percentage values were used for the presentation of categorical variables (demographic characteristics, distribution of responses to questions) statistical evaluations has been performed with Chi-square (x 2 ) test.