Uluslararası pazarlara giriş stratejisi olarak ortak girişimler ve Türkiye'de uygulamaları
Joint ventures as entering strategies to international markets and applications in Turkey
- Tez No: 120697
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Ortak girişim bu çalışmada, birbirlerinden yasal olarak bağımsız olan işletmelerin anlaşma ile kendilerinden yasal olarak bağımsız üçüncü bir işletme kurmaları ve her bir ortağın bu işletmede sermaye payına sahip olmaları olarak tanımlanmıştır. Çalışmanın amacı; ortak girişimin diğer stratejilerden farklılıklarını ve Türkiye'deki ortak girişim sürecini belirlemektir. Birinci bölümde, farklı giriş stratejileri (ihracat, lisanslama, franchising, yönetim sözleşmeleri, üretim sözleşmeleri, anahtar teslim projeler, yan kuruluş açma, satınalma ve birleşmeler) araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde, ortak girişim kavramı, tarihi gelişimi, türleri, diğer stratejilerden farklılıkları araştırılmış ve ortak girişim oluşturma süreci, başarısı değerlendirilmiştir. Ortak girişimler hakkında ikinci bölümde detaylı bilgiler verdikten sonra; Türkiye'deki ortak girişim sürecine yönelik soru belgesi geliştirilmiştir. Anket verileri 38 Türk- yabancı ortak girişim genel yöneticisinden toplanmıştır. Ardından, anket sonuçlan değerlendirilmiş ve bazı öneriler sunulmuştur. Üçüncü bölümde veri analizleri, hipotez testleri ve sonuçlar verilmiştir. Araştırma sonuçlan hipotezlerimizi desteklemiştir. 1) Türk ve yabancı işletmeler farklı nedenlerle Türkiye'de ortak girişim oluşturmaktadır. Türk ortakların en önemli amaçlan teknoloji transferi ve ürün kalitesini arttırmak iken, yabancı ortakların esas amaçlan küresel pazarlara yayılmak, ucuz işgücü elde etmek, rekabet gücü kazanmak ve ortakların kültürünü, pazar bilgisini kazanmaktır. Küresel pazarlara yayılmak, rekabet gücü kazanmak ve riski paylaşarak azaltmak ortakların ortak amaçlandır. 2) Türk ve yabancı ortaklar, ortaklarını seçerlerken farklı faktörlere önem vermektedirler. Yabancı işletmeler, Türk işletmelerin pazar bilgisi, güven, finansal durumları, iş uyumları, tamamlayıcı kaynaklan, Türk hükümeti ile ilişkilerine önem verirlerken, Türk işletmeler, yabancı işletmelerin uluslararası imajı, güven oluşturması, teknolojiyi transfer etmesine önem vermektedirler. 3) Bu çalışma, çoğunluk payına sahip olan ortağın ortak girişimde faaliyet alanlarında karar vermede (finans, yönetim, kontrol, üretim planlama, fiyatlandırma, tutundurma, dağıtım, ücret belirleme, işgücü eğitimi, malzeme tedariği, kalite kontrol, satışlar, sermaye artarımı) çoğunluk sermaye payına sahip olmasının bir etkisi olmadığını göstermiştir. 4) Ortak girişim faaliyet gösterdiği süre içinde yabancı işletmelerin sermaye paylarında bir değişiklik olmamaktadır. 5) Gerçekleşen basan, plânlanandan farklıdır. Basan, ortak girişimin faaliyette bulunduğu süre ve yöneticilerin değerlendirmelerine göre ölçülmüştür. Gerçekleşen basan plânlanandan yüksektir. Ürünlerin kalitesi, teknoloji transferi, güven, yönetim yeteneği, rekabet gücü, üretim hacmi, dağıtım, satışlar, pazar payı, maliyet kontrolü ve kârlar plânlanandan yüksektir. 272
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study joint venture is defined as an agreement in which two independent legal companies establish a third independent legal company and each partner has an equity share in this company. The aim of mis study is to determine the differences between joint ventures and another strategies and joint venture process in Türkiye. In the first chapter, different entry strategies (exporting, licencing, franchising, management contract, contractual production, turnkey projects, whole ownership, acquisitions and mergers) are examined and compared. In the second chapter, concept of joint venture, it's history and types and differences from another collaboratives (holding, concortium, cartel) are examined. In addition mat joint venture formation and performance are evaluated. After a detailed information about joint venture's are given in the second chapter, a questionnaire is developed to find out the process of joint venture's located in Türkiye. Questionnaire data were collected from 38 general managers of Turkish- foreign international joint ventures in Türkiye. After that, the results of questionnaire are evaluated and some proposals are offered. Chapter three presents the results of the data analsis, hypotheses testing and conclusions. Research results supported the hypotheses by indicating that: 1) Turkish and foreign companies have different motives to establish joint venture in Türkiye. Technology transfer and increased product quality are most important objectives of Turkish partners while the main targets for foreign companies are international expansion to global markete, obtaining a cheaper labor force, acquire power of competition, learn partners culture, market knowledge. The common motives for bom partners are international expansion to global markets, acquire competition power and reduce risk by sharing risk. 2) Turkish and foreign companies consider different factors when they select their partners. Turkish companies consider that foreign partner's international image, trust, technology, while foreign companies consider Turkish companies' market knowledge, trust, financial statement, work harmony, contemporary resources, relationship with Turkish goverment. international image. 3) This study showed mat the participation in majority of capital doesn't effect the decisions in finance, management, control, production planning, pricing, distribution, promotion, wage, labor education, material purchase, quality control, selling and increasing capital. 4) Foreign partner's capital share doesn't change during the joint venture's activity. 5) The real performance is different from the planning. Performance was measured on the basis of joint venture duration and managers' assessments. The real performance is higher man planned. The quality of products, transfer of technology, trust, management ability, power of competition, volume of production, distribution, sales, share of market, cost control and profit are higher than planned. 273