Otel mutfak çalışanlarının eğitim seviyeleri ve kariyer hedeflerinin ölçülmesi: Kış koridoru analizi
The measurements of levels of education and career targets of hotel culinary employees: The analysis of winter corridor
  1. Tez No: 479429
  2. Yazar: ERKAN DENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KOŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hızla büyüyen turizm endüstrisinde yaşanan olumlu gelişmelere paralel olarak ihtiyaç duyulan nitelikli eleman sayısında da artış gözlenmektedir. Bu ihtiyacı karşılayabilmek adına ülkemizde turizm alanında eğitim veren kurumlarda niteliksel ve niceliksel değişiklikler yaşanmakta olup son durumunun tespit edilmesi ve özellikle memnuniyet üzerinde direk etkisi olabilen yiyecek üretiminin yapıldığı mutfak alanına yönelik eğitim seviyelerinin değerlendirilmesi tüm paydaşlar açısından önem arz etmektedir. Turizm endüstrisinde yüksek düzeyde gelir elde edebilmek, hizmet kalitesini arttırmak ve misafir memnuniyetinde amaçlanan hedefleri yakalayabilmek işgörenlerin eğitim seviyeleri ile yakından ilişkilidir ve eğitim seviyesi gerçek anlamda fark yaratan bir unsur olarak görülmektedir. Araştırma Türkiye Turizm Stratejisi 2023 belgesinde yer alan Kış Koridoru illerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli 49 otel işletmesinde görevli olan mutfak çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiş olup veri toplama tekniği olarak yüzyüze anket yöntemi kullanılmıştır. Kış Koridoru otel işletmelerinde görev yapan 175 mutfak profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada yanıtlar SPSS 20.0 programı kullanılarak yüzde ve frekans olarak değerlendirilmiş, tablo haline dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak mutfak çalışanlarının yarısından çoğunun (%69,7) ortaöğretim mezunu, yarıya yakınının (%43,4) herhangi bir mesleki eğitim almadığı, yarısından çoğunun (%58,3) yabancı dil bilmediği, tamamına yakınının (%80,0) işinden memnuniyet duyduğu, yarısından fazlasının (%66,9) tekrar şansları olsa aynı mesleği seçmek istediği, eğitim seviyesinin bireysel kariyer planlamada önemli bir sosyal (çevresel) faktör olduğu ve profesyonellerin çeşitli mesleki bilgi, beceri ve tutumlara sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE MEASUREMENTS OF LEVELS OF EDUCATION AND CAREER TARGETS OF HOTEL CULINARY EMPLOYESS: THE ANALIYSIS OF WINTER CORRIDOR Parallel to the positive developments are experinced in the rapidly growing in the tourism industry, the number of qualified personnel is also increasing. Qualitative and quantitative changes are taking into place in the institutions that provide education in the field of tourism in Turkey in order to meet needs of industry and it is important for all stakeholders to evaluate the education level for the kitchen area where food production is made, which can be a direct effect on the entire situation on idustryand especially on guest satisfaction. The ability to achieve high levels of income in the tourism industry, increasing the quality of service and to achieve the goals aimed at guest satisfaction are closely related to the level of education of the kitchen staff and the level of education is seen as a factor that makes a real difference on work. The research was carried out on the kitchen workers who are working in the hotel business under te control of the Ministry of Culture and Tourism in the Winter Corridor. Winter Coridor is situated in 2023 Tourism Strategy of Turkey. Research has conducted in the field by using questionnaire as data collection technique. In the study conducted with the participation of 175 culinary professionals working in the winter corridor hotels, the responses were evaluated as percentage and frequency using the SPSS 20.0 program, transformed into a table and interpreted. As a result, it is found out that half of the cadre workers (69.7%) were secondary school graduates, nearly half (43.4%) did not receive any vocational education, majority (58.3%) did not speak foreign languages, (66.9%) were satisfied that they would like to choose the same occupation, that education level is an important social (environmental) factor in individual career planning, and that professionals have various professional knowledge, skills and attitudes.