İnşaat sözleşmelerinde bedelin belirlenmesi
Determining the price in construction contracts
  1. Tez No: 649929
  2. Yazar: ŞADİ ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz ekonomik koşulları ile ülkemizde ve dünyada yaşanan son gelişmelerin etkisiyle taşınmaz yapı inşası işinin, hangi aşamada olursa olsun bedelinin ne şekilde belirleneceğinin tespiti; kaçınılmaz bir konu olarak inşaat sektörü şirketlerinin ve iş sahiplerinin ajandasında en önemli konu olarak üst sıralara yerleşecektir. Dolayısıyla bu tez çalışmamızda bu konu değerlendirilmeye çalışılmış ve bu soruna bir çözüm sunabilmek adına; bugüne kadar kaleme alınmış çalışmalar incelenmiş, Yargıtay kararlarında konuya ne şekilde yaklaşıldığı gözden geçirilmiş ve en son olarak bu eserlerde ve Yargıtay kararlarında yer verilen görüş ve sonuçların derlemesi yapılarak bir takım sonuçlara varılmıştır. Bu çerçevede bedelin belirlenmesi yani hesaplama yapılması sırasında dikkat edilecek hususlar ile Yargıtay'ın kararlarında yer verdiği kriterler ele alınmış ve Yargıtay'ın konuya bakış açısının daha iyi anlaşılması adına Yargıtay kararlarından örneklere yer verilmiştir. Çalışmada yer verilen bu örneklerle uyuşmazlıkların çözümünde son sözü söyleyen Yargıtay'ın bakış açısının anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In light of the current economic conditions and the recent developments in our country and the world, detecting how to determine the price of the immovable building construction business, regardless of the stage of the construction work, will be the top priority in the agenda of the construction industry companies and business owners. Therefore, in this thesis, we tried to evaluate this issue and in order to offer a solution to this problem; the works that have been written up to date have been examined, the approach to the subject in the Supreme Court decisions has been reviewed and finally, some conclusions have been reached by compiling the opinions and conclusions included in these works and the Supreme Court decisions. The determination of the price in this scope, that is, the matters to be considered during the calculation, and the criteria included in the decisions of the Supreme Court were emphasized and examples of the Supreme Court's decisions were given in order to better understand the perspective of the Supreme Court on the issue. With these examples in the study, we tried to provide an understanding of the Supreme Court's point of view, which says the last word in the resolution of disputes.