10-12 yaş grubu tenis oyuncularının farklı zeminlerde ıtn skorları ile seçilmiş biyomotor yetilerin incelenmesi
The investigation of itn scores and tennis-specific selected biomotor abilities in young tennis players aged 10-12 on different surfaces
- Tez No: 903734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-12 yaş arası erkek tenis oyuncularının farklı zeminlerde (sert ve toprak kort) elde ettikleri ITN (International Tennis Number) skorları ile biyomotor yetenekleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Mersin ilinde aktif olarak tenis oynayan ve en az 2 yıllık deneyime sahip 20 erkek tenisçiden oluşturuldu. Katılımcıların yaş ortalaması (11,35±0,57 yıl), boy ortalaması (1,378±0,044 m), vücut ağırlığı ortalaması (32,9±3,59 kg), BKI (17,28±1,52 kg/m²) idi. Bu çalışmada kullanılan bağımlı değişkenler çeviklik, sürat, dikey sıçrama ve ITN skorları iken, bağımsız değişkenler zemin türleri (sert ve toprak) olarak belirlendi. Verilerin analizinde, sert ve toprak zeminlerdeki biyomotor yetenek performansları arasında anlamlı farklar olup olmadığını değerlendirmek için bağımlı gruplar t-testi, biyomotor yetenekler ile ITN skorları arasındaki ilişkileri incelemek için ise Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between ITN (International Tennis Number) scores and biomotor abilities of male tennis players aged 10-12 on different surfaces (hard and clay courts). The study was conducted with 20 male tennis players in Mersin, all of whom have at least 2 years of playing experience (mean age: 11.35±0.57 years; mean height: 1.378±0.044 m; mean body weight: 32.9±3.59 kg; BMI: 17.28±1.52 kg/m²). The dependent variables in this study were agility, speed, vertical jump, and ITN scores, while the independent variables were the types of surfaces (hard and clay). Statistical analyses included paired samples t-test to evaluate significant differences in biomotor abilities between the hard and clay surfaces, and Pearson correlation analysis to examine the relationships between biomotor abilities and ITN scores.