Üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları ile affetme arasındaki ilişkide koşulsuz kendini kabulün aracı rolü
The mediating role of unconditional self-acceptance in the relationship between perceived parental attitudes and forgiveness among university students
- Tez No: 650029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM EVİN AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları ile affetme düzeyleri arasındaki ilişkide koşulsuz kendini kabul düzeyinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 1179 (753 kadın, 426 erkek) üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak adına“Gönüllü Katılımcı Formu”,“Ana Baba Tutum Ölçeği”,“Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği”ve“Heartland Affetme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde, Pearson korelasyon, betimsel istatistikler, modelin anlamlılığını test etmek üzere Sıradan En Küçük Kareler Regresyona dayalı yaklaşım ve aracılık analizleri için ise, Bootstrap Yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of unconditional self-acceptance in the relationship between perceived parental attitudes and forgiveness levels among university students. The sample group of the study consists of 1179 (753 females, 426 males) university students studying at Mersin University in the 2019-2020 academic year. In order to collect data of the research“Volunteer Participant Form”“Parental Attitude Scale”,“Unconditional Self-Acceptance Scale”and“Heartland Forgiveness Scale”was used by the researcher. In data analysis, Pearson correlation, descriptive statistics, Ordinary Least Squares Regression-based approach to test the significance of the model and Bootstrap Method which were used for mediation analysis.