Madde kullanım bozukluğu nedeniyle yatarak tedavi gören erkeklerde psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bağımlılık şiddeti, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme ve sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the corelation between psychological well-being and addiction severity, mindful attention awareness, emotion regulation and social support in in-patient men with substance use disorder
- Tez No: 650050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, madde kullanım bozukluğu nedeniyle yatarak tedavi gören erkeklerde psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bağımlılık şiddeti, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme ve sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Buna ek olarak, demografik ve klinik değişkenler ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki de incelenmiştir. Veriler, madde kullanım bozukluğu tanısı almış ve yatarak tedavi gören 121 erkek katılımcıdan toplanmıştır. Bu çalışmada ölçüm aracı olarak; Kişisel Veri Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada hastaların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bağımlılık şiddeti düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bağımlılık şiddeti alt boyutlarından şiddetli istek düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bağımlılık şiddeti alt boyutlarından bırakma motivasyonu düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile duygu düzenlemede güçlük düzeyleri; ayrıca strateji, netlik, farkındalık alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri; ayrıca aile, özel bir insan, arkadaş alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, ilgili alanyazın bulguları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between psychological well-being and addiction severity, mindful attention awareness, emotion regulation and social support is examined in men who have substance use disorder and treatment inpatient. In addition, the relationship between psychological well- being and demographic and clinical variables is also examined. Data is collected from 121 male participants diagnosed with substance use disorder and is in-patient treatment. Personel Data Form,Psychological Well-Being Scale, Profile Index (Bapi) Clinical Form, Mindful Attention Awareness Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support are used as measurement tools. In this study, no significant correlation is found between psychological well-being levels of the patients and their level of addiction severity. Psychological well-being is negatively correlated to severe desire levels as an addiction severity sub-dimension. Psychological well-being is positively correlated to the motivation to quit as an addiction severity sub-dimension. Psychological well-being is not only negatively correlated to the difficulties in emotion relation but also strategy, clearness and awareness. Psychological well-being is positively correlated to mindful attention. Psychological well-being is positively correlated to the perceived social support; family, a person or a friend as the sub-dimensions of the social support. The findings of the study isdiscussed in the light of the findings of the relevant literature.