Solution of electromagnetic scattering problems involving curved surfaces
Eğri yüzeyler içeren elektromanyetik saçınım probleminin çözümü
  1. Tez No: 65011
  2. Yazar: KUBİLAY SERTEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET EĞRİ YÜZEYLER İÇEREN ELEKTROMANYETİK SAÇINIM PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜ Kubilay Sertel Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bolümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Levent Gürel Haziran 1997 Moment metodu (MoM) elektromanyetik saçınım problemlerinin çözümü için etkili bir yöntemdir. Günlük hayatta karşılaşılan saçınım problemleri çoğunlukla üç boyutludurlar ve elektriksel olarak büyük, karmaşık geometrili saçıcılar içerirler. Bu problemlerin çözümünde MoM kullanıldığında elde edilen matrisin boyutu genellikle büyüktür. Bu denklem sisteminin boyu tunu MoM algoritmasındaki geometri modellemesini iyileştirerek düşürmek mümkündür. MoM 'un etkinliğini arttırmanın başka bir yolu da hızlı multi- pol metodudur (FMM). FMM bildik MoM'un işlemsel karmaşıklığını düşürür. FMM için gereken bellek miktarının karmaşıklığı da MoM için gerekenden düşüktür. Bu, verilen bir donanım üzerinde daha büyük boyutlu problemlerin daha kısa zamanda çözülebilmesini olanaklı kılar. FMM ve yüksek dereceli geometri modelleme tekniklerinin birleştirilmesi üç boyutlu, rastgele şekilli, iletken yüzey şaçıcılarının bulunduğu büyük elektromanyetik problemlerinin etkili çözümü için önerilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLUTION OF ELECTROMAGNETIC SCATTERING PROBLEMS INVOLVING CURVED SURFACES Kubilay Sertel M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Levent Gürel June 1997 The method of moments (MoM) is an efficient technique for the solution of electromagnetic scattering problems. Problems encountered in real-life appli cations are often three dimensional and involve electrically large scatterers with complicated geometries. When the MoM is employed for the solution of these problems, the size of the resulting matrix equation is usually large. It is pos sible to reduce the size of the system of equations by improving the geometry modeling technique in the MoM algorithm. Another way of improving the effi ciency of the MoM is the fast multipole method (FMM). The FMM reduces the computational complexity of the convensional MoM. The FMM has also lower memory- requirement complexity than the MoM. This facilitates the solution of larger problems on a given hardware in a shorter period of time. The com bination of the FMM and the higher-order geometry modeling techniques is proposed for the efficient solution of large electromagnetic scattering problems involving three-dimensional, arbitrarily shaped, conducting surface scatterers. in