Obez adölesanlarda serum vitamin D, vitamin B12, demir ve ferritin düzeylerinin sağlıklı adölesanlarla karşılaştırılması
Comparison of serum vitamin D, vitamin B12, iron and ferritin levels in obese adolescents with healthy adolescents
- Tez No: 860709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Obezite hem ülkemiz hem de dünya genelinde çocuklar ve ergenler arasında giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. D vitamininin kas-iskelet sistemi, bağışıklık sistemi ile, B12 vitamininin özellikle nörokognitif fonksiyonlar üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Obez adölesanlarda vitamin D, vitamin B12, demir düzeylerinin normal kilolu çocuklara göre daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmamızda adolesanlardaki vitamin D, vitamin B12, demir, ferritin ve hemogram parametrelerinin obezite ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Kasım 2021-Kasım 2023 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvurmuş olan Vücut kitle indeksi (VKİ) yaş ve cinsiyete göre 95. persantil ve üstü saptanan 11-18 yaş arası 64 obez adölesan ile kontrol grubunu oluşturan, rutin izlem amaçlı başvurmuş, VKİ 5 ile 85. persantil arasında 64 normal kilolu, sağlıklı adölesan çocukların dosyaları retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Çalışmaya sendromik obezitesi olan adölesanlar, endokrin bozukluğu olanlar, kronik ilaç kullanım öyküsü olanlar, herhangi bir vitamin ve/veya vitamin desteği alanlar, herhangi bir kronik hastalık öyküsü olanlar dahil edilmedi. Olguların yaş, cinsiyet ve muayene bulguları kaydedildi. Obez çocuklarda ve sağlıklı kontrol grubu olan normal kilolu çocuklarda ilk başvuruda alınan serum vitamin D, vitamin B12, demir, ferritin, kalsiyum (Ca), fosfor(P), alkalen fosfataz (ALP) ve hemogram parametrelerinin verileri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 64 obez ve 64 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplamda 128 hasta dahil edildi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Obez grubun vitamin D ortalaması ve vitamin B12 ortalaması ile kontrol grubunun vitamin D ortalaması ve vitamin B12 ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (Sırasıyla p=0,052 ve p=0,341). Obez grubun demir ortalaması kontrol grubunun demir ortalamasına göre istatistiksel anlamlı düşük saptanmıştır (p0.05). Obez hastalar ile kontrol grubunun hemoglobin ve MCV değerleri arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (sırasıyla p=0,159 ve p=0,064). Obez grubun NLO ve TLO değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is an increasingly significant public health issue among children and adolescents both in our country and worldwide. It is known that vitamin D has important effects on the musculoskeletal system and immune system, while vitamin B12 has significant effects, especially on neurocognitive functions. Studies have shown that obese adolescents have lower levels of vitamin D, vitamin B12, and iron compared to normal-weight children. In this study, we aimed to investigate the relationship between vitamin D, vitamin B12, iron, ferritin, and hematological parameters in adolescents with obesity. Materials and Methods: Our study retrospectively analyzed the data of 64 obese adolescents aged 11-18 years with a body mass index (BMI) at or above the 95th percentile for age and sex, who presented to our hospital's Pediatric Health and Diseases outpatient clinic between November 2021 and November 2023, and a control group consisting of 64 healthy adolescents who presented for routine follow-up with a BMI between the 5th and 85th percentiles. Adolescents with syndromic obesity, endocrine disorders, a history of chronic medication use, vitamin and/or mineral supplementation, or any chronic illness were excluded. The age, sex, and examination findings of the subjects were recorded. Serum levels of vitamin D, vitamin B12, iron, ferritin, calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP), and hematological parameters obtained at the initial visit were examined in obese children and healthy control group of normal-weight children. Results: A total of 128 patients, including 64 obese and 64 healthy control subjects, were included in our study. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age and sex. There was no statistically significant difference between the mean vitamin D and vitamin B12 levels of the obese group and those of the control group (p=0.052 and p=0.341, respectively). The mean iron level in the obese group was significantly lower than that in the control group (p0.05). There was no significant difference in hemoglobin and mean corpuscular volume (MCV) values between obese and control group patients (p=0.159 and p=0.064, respectively). The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) values were significantly higher in the obese group compared to the control group (p0.05).