Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde yaz okulunda faaliyet gösteren sporcuların spora katılım güdülerinin incelenmesi (Elazığ il örneği)
The study of participation motives to the sports of the sportsmen/sportswomen that are active in summer school within youth and sports provincial directorate (Elaziğ province sample)
  1. Tez No: 650346
  2. Yazar: HAKAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bünyesinde Yaz Okulunda Faaliyet Gösteren Sporcuların Spora Katılım Güdülerinin İncelenmesi (Elâzığ İl Örneği) amaçlanmıştır. Çalışmaya Elâzığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bünyesinde açılan 2019 yılı yaz spor okullarında faaliyet gösteren 682 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama araçları olarak tarafından hazırlanan, birinci bölümde kişisel bilgiler (yaş, cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, spor branşınız), ikinci bölümde ise; spora katılım düzeylerini belirlemek için, Gill, Gross ve Huddleston (1983) tarafından geliştirilen ve Çelebi (1993) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan'' Spora Katılım Güdüsü Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada SPSS 25 istatistik paket programından yararlanılmış, yüzdeler, dağılımlar, aritmetik ortalama ve standart sapmaları belirlenmiştir. İkili gruplarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi (independentsamples t-testi), gruplar arasındaki farklılıklarda ve çoklu karşılaştırmalarda“ANOVA”testi ve Spora Katılım Güdüsü Ölçeği toplam ve alt boyutları ilişkisinin belirlenmesi gayesiyle Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Study Of Participation Motives To The Sports Of The Sportsmen/Sportswomen That Are Active In Summer School Within Youth And Sports Provincial Directorate (Elazığ Province Sample) In this research, it is aimed to study the participation motives of sportsmen/sportswomen to the sports (Elâzığ Province Sample) within Youth and Sports Provincial Directorate. To this research, 682 sportsmen/sportswomen that were active in 2019 summer sports schools that has been opened within Elâzığ Youth and Sports Provincial Director were participated. As data collection tools, in the first section, personal information (age, gender, education level of mother, education level of father, sport branch), and in these section, to determine the participation level to sports,“The Participation Motivation Questionnaire”that was developed by Gill, Gross and Huddleston (1983) and adapted in to Turkish by Çelebi (1993) has been used. In this research, SPSS25 statistic package program has been used; percent ages, distributions, arithmetic mean and standard deviations were determined. In comparison of binary groups, in dependent samples t-test; in differences between group sand in multiple comparisons,“Anova”test and The Participation Motivation Questionnaire; for the purpose of determining total and sub-extents, Pearson Correlation Coefficient has been calculated.