Sporcularda biyo-gruplama ve kronolojik yaş'ının motorik parametreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of bio-banding and chronological age on motor parameters in athletes
- Tez No: 1001655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN, PROF. DR. NEBAHAT ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç sporcularda kronolojik yaş ve biyolojik olgunlaşma (biyo-gruplama) düzeylerinin motorik performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Büyüme ve olgunlaşma süreçleri, sporcuların fiziksel kapasitelerini doğrudan etkilediğinden, yetenek seçimi ve antrenman planlamasında kronolojik yaştan ziyade biyolojik yaşın dikkate alınması önem arz etmektedir. Çalışmaya, Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yaz spor okullarına kayıtlı, yaşları 10-14 arasında değişen toplam 100 gönüllü sporcu katılmıştır. Sporcuların biyolojik olgunluk düzeyleri, ebeveyn boyları ve sporcunun antropometrik ölçümleri kullanılarak“Bio-banding Calculator”aracılığıyla hesaplanmış ve sporcuların Pubertal Öncesi, Erken Pubertal, Pubertal ve Geç Pubertal olmak üzere dört farklı kategoriye ayrılmıştır. Motor beceri düzeylerinin belirlenmesinde ise 8 alt testten oluşan (20m sprint, yana sıçrama, esneklik, durarak uzun atlama, mekik, denge, şınav ve 6 dakika koşu) Deutscher Motorik Testi (DMT 6-18) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmış; normallik dağılımına göre ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, biyolojik olgunluk seviyesi arttıkça sporcuların boy, vücut ağırlığı ve antrenman yaşlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlemlenmiştir (p<0.001). Motorik testler açısından incelendiğinde;“Pubertal”(Mid-Pubertal) gruptaki sporcuların,“Pubertal Öncesi”(Pre-Pubertal) gruba göre 20m sprint, durarak uzun atlama ve 6 dakika koşu testlerinde anlamlı düzeyde daha yüksek performans sergilediği tespit edilmiştir (p<0.05). Cinsiyet değişkenine göre erkek sporcuların sprint ve uzun atlamada, kadın sporcuların ise şınav testinde daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, biyo-gruplama yönteminin genç sporcuların fiziksel gelişimlerini daha objektif değerlendirmek ve motorik gelişimlerini doğru takip etmek adına antrenörler için kritik bir araç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of chronological age and biological maturation (bio-banding) levels on motor performance parameters in young athletes. Since growth and maturation processes directly affect the physical capacities of athletes, considering biological age rather than chronological age is crucial in talent identification and training planning. A total of 100 volunteer athletes aged 10-14, registered in summer sports schools under the Zonguldak Provincial Directorate of Youth and Sports, participated in the study. The biological maturity levels of the athletes were calculated using the“Bio-banding Calculator”based on parental heights and the athlete's anthropometric measurements, classifying participants into four categories: Pre-Pubertal, Early Pubertal, Pubertal, and Late Pubertal. To determine motor skill levels, the Deutscher Motorik Test (DMT 6-18), consisting of 8 sub-tests (20m sprint, sideways jumping, flexibility, standing long jump, sit-ups, balance, push-ups, and 6-minute run), was utilized. Data analysis was performed using SPSS software, applying ANOVA and Kruskal-Wallis tests based on normality distribution. According to the findings, statistically significant increases were observed in the height, body weight, and training age of the athletes as the biological maturity level increased (p<0.001). Regarding motor tests, it was determined that athletes in the“Pubertal”(Mid-Pubertal) group demonstrated significantly higher performance in 20m sprint, standing long jump, and 6-minute run tests compared to the“Pre-Pubertal”group (p<0.05). In terms of gender, male athletes were found to be more successful in sprint and long jump, while female athletes performed better in the push-up test. In conclusion, it is emphasized that the bio-banding method is a critical tool for coaches to objectively evaluate the physical development of young athletes and accurately monitor their motor development.