Şanlıurfa ilinde yetiştirilen taze kırmızı biberde pestisit kalıntı analizi için metot validasyonu ve ölçüm belirsizliğinin hesaplanması
Method validation and calculation of measurement uncertainty for pesticide residue analysis in red pepper grown in Sanlıurfa province
  1. Tez No: 650430
  2. Yazar: GÜZİDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği Referans Laboratuvarlarının (EURLs) yayımlamış olduğu SANTE rehberi baz alınarak, Şanlıurfa ilinde yetiştirilen kırmızı biberde hızlı, kolay, ucuz, etkili, sağlam ve güvenli bir yöntem olan QuEChERS ekstraksiyon yöntemi ve sıvı kromatografisi-ardışık kütle spektrometresi (LC-MS/MS) kullanılarak 39 pestisitin validasyon çalışmalarının yapılması ve ölçüm belirsizliklerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Validasyon çalışmalarında, doğrusallık, matriks etkisi, tayin limiti (LOQ), spesifiklik, gerçeklik (sistematik hata), tekrarlanabilirlik (RSDr), tekrarüretilebilirlik (RSDwR), sağlamlık, iyon oranı ve çıkış zamanı parametrelerine ilişkin çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçların SANTE rehberinde bildirilen şartları sağladığı görülmüştür. Ölçüm belirsizliğinin hesaplanmasında ise validasyon çalışmalarında elde edilen tekrarüretilebilirlik ve gerçeklik verileri kullanılmıştır. Çalışılan pestisitler için genişletilmiş belirsizlik değerleri 0.2088 ile 0.4994 aralığında bulunmuştur. Sonuç olarak, Şanlıurfa'da yetiştirilen kırmızı biberde 39 pestisit kalıntısı için QuEChERS ekstraksiyon yönteminin validasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, hesaplanan genişletilmiş belirsizlik değerleri Sante rehberinde bildirilen %50 değerinden küçük olduğundan dolayı çalışılan tüm pestisitler için %50 genişletilmiş belirsizlik değerinin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the SANTE guide published by the European Union Reference Laboratories (EURLs), it has been aimed to perform validation studies of 39 pesticides and calculate measurement uncertainties using the QuEChERS extraction method which is a fast, easy, cheap, effective, robust and safe method and liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS / MS), in red pepper grown in Sanliurfa. In the validation studies, analyzes on linearity, matrix effect, limit of Quantitation (LOQ), retention time, reality, repeatability (RSDr), reproducibility (RSDwR), parameters were carried out and the results obtained were found to meet the requirements stated in the SANTE guidelines. Reproducibility and reality data also obtained from validation studies were used to calculate measurement uncertainty. The expanded uncertainty values for the studied pesticides were found in the range of the between 20.88% and 49.94%. As a result, the QuEChERS extraction method was validated for 39 pesticide residues in red pepper grown in Sanliurfa. In addition, it is concluded that 50% expanded uncertainty value can be used for all pesticides studied, since the calculated expanded uncertainty values are less than 50% reported in SANTE guidelines.