Ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere olan bakış açılarının belirlenmesi
Determination of parents' perspective towards extracurricular sport activities
- Tez No: 650436
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, ders dışı sportif etkinliklere yönelik ebeveynlerin tutumları incelenmiştir. Ebeveynlerin bu etkinliklere yönelik tutumlarının yönü (olumlu ya da olumsuz) çocuklarının bu etkinliklere katılımları ve devamlılıkları açısından önem taşımaktadır. Araştırma betimsel bir çalışmadır ve betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Ülke genelinde kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen, çocuklarını ders dışı sportif etkinlik olarak tenis branşına yönlendiren 292 ebeveyn gönüllülük esas alınarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Yılmaz ve Güven (2015) tarafından geliştirilen“Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 istatistik paket programı kullanılmıştır. Anket verilerinin çözümlenmesi evresinde istatistiksel yöntem olarak t-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde ebeveyn tutumlarının; yaş, öğrenim durumu, gelir durumu, spor yapma durumu, çocukların öğrenim durumu ve okul türü değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar içerdiği saptanmıştır. Sonuç olarak ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the attitudes of parents towards extracurricular sport activities were investigated. The attitudes of parents towards these activities (positive or negative) are very important in terms of supporting the attendance and continuity of children to these activities. The research is a descriptive study and a general survey model is used as a descriptive research method. Selected by convenience sampling method across the country, 292 parents who send their children to tennis as a extracurricular sport activity voluntarily included. As a data collection tool,“Parent Attitude Scale towards Extracurricular Sport Activities”developed by Yılmaz and Güven (2015) were used. SPSS 21 statistic package program was used for data analysis. In the analysis of survey data from the quantitative phase of the research, t-test, analysis of variance (ANOVA), and Pearson's correlation test were used as statistical methods. When the findings of the study were examined, it has been determined that; there are statistically significant differences in these attitudes of parent's according to the variables of age, education level, income level, sports status, educational status of children and school type. In conclusion it has been determined that the attitude level of the parents towards extracurricular sports activities were high.