Rekreasyonel egzersizlere katılan çocukların egzersiz motivasyonu ile ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between exercise motivation of children participating in recreational exercise and attitudes of parents toward extracurricular sports
  1. Tez No: 823432
  2. Yazar: İLKNUR KARAHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada rekreasyonel egzersize katılan çocukların egzersiz motivasyonu ile ebeveynlerinin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumu incelenmiştir. Buna yönelik olarak bu araştırmanın üç amacı bulunmaktadır. Birincisi rekreasyonel egzersizlere katılan çocukların egzersiz motivasyonu ile ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca rekreasyonel egzersize katılan çocukların egzersiz motivasyonu ve ebeveynlerinin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumlarının bazı demografik değişkenlere göre farklılıklarının incelemesi de araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırma grubunu Muğla'nın Menteşe ilçesindeki spor kulüplerinde rekreasyonel egzersizlere katılan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 245 çocuk katılımcı ve onların etkinliklere getiren ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği Çocuk Sporcular İçin: Kısa Form ve Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma anket yoluyla çevrim içi ve yüz yüze toplanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yönteminden korelasyonel desen kullanılmıştır. Veri analizinde, normallik testleri uygulanmış olup değişkenler arası ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon testi ve demografik bilgilerin karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t test ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda rekreasyonel egzersize katılan çocukların egzersiz motivasyon düzeyleri ile ebeveynlerinin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutum düzeyi arasında olumlu yönde ilişki olduğu görülmektedir. Rekreasyonel egzersizlere katılan çocukların bulgularına göre 11-14 yaş arası ve tenis branşıyla ilgilenen çocukların egzersiz motivasyon düzeyi daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlerin ders dışı etkinliklere yönelik tutumu bulgularına göre; kadın velilerin sosyal destek alt boyutunda, memur olan velilerin kişisel gelişim ve sosyal destek alt boyutunda, tek çocuğa sahip olan velilerin akademik algı ve sosyal destek alt boyutunda, spor yapan velilerin kişisel gelişim ve sosyal destek alt boyutunda, aylık aile geliri 10000 TL ve üstü olan velilerin kişisel gelişim ve sosyal destek alt boyutunda diğer değişkenlere göre tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, exercise motivation of children participating in recreational exercise and their parents' attitudes towards extracurricular sports activities were examined. In this regard, this study had three aims. The first aim was to examine the relationship between exercise motivation of children participating in recreational exercises and their parents' attitudes towards extracurricular sports activities. Examining the differences in the exercise motivation of children participating in recreational exercise and their parents' attitudes towards extracurricular sports activities according to some demographic variables was also amongst the aims of this study. The study group was composed of 245 child athletes and their parents. The children who participated in recreational exercises in sports clubs in Menteşe district of Muğla agreed to participate voluntarily in this study. Recreational Exercise Motivation Measure for Children Athletes: Short Form and Parents Attitude Scale towards Extracurricular Sport Activities were used as data collection tools. Correlational design was used in this study. For data analyses, normality tests were applied. Then, Pearson Correlation test was used to examine the relationship between variables. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to compare demographic information. As a result of this study, there was a positive relationship between exercise motivation levels of the children participating in recreational exercise and the level of their parents' attitudes towards extracurricular sport activities. According to the results of children participating in recreational exercises; It was determined that children between the ages of 11-14 and who were interested in tennis had higher exercise motivation level. According to the results of parents' attitudes towards extracurricular activities; in the social support sub-dimension of female parents, in the personal development and social support sub-dimension of the parents who are civil servants, in the academic perception and social support sub-dimension of the parents with a single child, in the personal development and social support sub-dimension of the parents who participate in sport activities, in the sub-dimension of the personal development and social support of the parents with a monthly family income of 10000 TL and above were found higher attitudes than other variables.