Çocuklarını rekreatif amaçlı spor aktivitesine gönderen vegöndermeyen ebeveynlerin sportif etkinliklere yöneliktutumları ve spor etkinliklerine yönelimlerinin incelenmesi
Examination of parents' attitudes towards and orientations towards sports activities who send and do not send their children to recreative sports activities
  1. Tez No: 971812
  2. Yazar: SERHAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, çocuklarını rekreatif amaçlı spor aktivitesine gönderen ve göndermeyen ebeveynlerin sportif etkinliklere yönelik tutumları ve spor etkinliklerine yönelimlerini incelemektir. Ayrıca ebeveynlerin spora yönelik tutumları ve spor etkinliklerine yönelimleri ile ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumlarının bazı demografik değişkelere göre farklılıklarının incelemesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma, çocuklarını spor etkinliklerine gönderen ebeveynlerin, göndermeyen ebeveynlere kıyasla spora karşı daha olumlu tutumlar sergileyip sergilemediklerini ve ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumlarının nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Araştırma grubu Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde farklı spor okullarına katılan ve katılmayan çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çalışmaya 253 kadın, 184 erkek olmak üzere toplam 437 ebeveyn katılmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemine dayanarak ebeveynlere yönelik anket ve ölçeklerle veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Çevik ve ark (2018) tarafından Türkçeye uyarlanmış“Spor Etkinliklerine Yönelim”ölçeği, Şentürk (2014) tarafından geliştirilmiş“Spora Yönelik Tutum”ölçeği, Yılmaz ve Güven (2015) tarafından geliştirilen“Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Ebeveyn Tutumu”Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel olarak t-testi ve ANOVA, Tukey çoklu karşılaştırma, Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre çocuklarını spor etkinliklerine gönderen ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik daha olumlu tutum sergiledikleri, spora yönelik tutum ve spor etkinliklerine yönelim düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, ebeveynlerin spora yönelik tutumları ve spor etkinliklerine yönelimleri ile ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki oluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes towards sports activities and the orientation towards sports events of parents who do and do not send their children to recreational sports activities. It is also aimed to examine the differences in parents' attitudes towards sports, their orientation towards sports activities and their attitudes towards extracurricular sports activities according to some demographic variables. In this context, the study analyzes whether parents who send their children to sports activities have more positive attitudes towards sports compared to parents who do not send their children and how their attitudes towards extracurricular sports activities are shaped. The research group consists of parents of children who attend and do not attend different sports schools in the Muratpaşa district of Antalya. A total of 437 parents, 253 female and 184 male, participated in the study. In the study, data were collected using questionnaires and scales for parents based on the quantitative research method. As data collection tools, a personal information form and the“Orientation to Sports Activities”scale adapted to Turkish by Çevik et al. (2018), the“Attitude Towards Sports”scale developed by Şentürk (2014), and the“Parental Attitude Towards Extracurricular Sports Activities”Scale developed by Yılmaz and Güven (2015) were used. In the analysis of the data, t-test and ANOVA, Tukey's multiple comparison, and Pearson Correlation test were used as statistical methods. According to the findings, it was observed that parents who sent their children to sports activities had more positive attitudes towards extracurricular sports activities and their attitudes towards sports and orientation towards sports activities were also higher. In addition, it was observed that there was a significant and positive relationship between parents' attitudes towards sports and orientation towards sports activities and their attitudes towards extracurricular sports activities.