Memede BI-RADS 5 lezyon saptanan ve US incelemede aksiller lenf nodu tespit edilen hastalarda US shear wave elastografi tekniği ile lenf nodlarının elastisite değerlerinin ölçülmesi ve sitoloji sonuçlarıyla karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Measuring elasticity values of lymph nodes with US shear wave elastography technique and comparative evaluation with cytology results in patients with BI-RADS 5 lesions in the breast and axillary lymph nodes detected on US examination
- Tez No: 650460
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KORAY BAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Memede BI-RADS 5 lezyon saptanan ve eş zamanlı Ultrason (US) incelemede aksiller lenf nodu tespit edilen hastalarda, lenf nodlarının benign ve malign ayrımında Shear Wave Elastografi (SWE)'nin katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2019 – Ağustos 2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Meme Ünitesinde, mamografi ya da US incelemede memede BI-RADS 5 lezyon ve eş zamanlı olarak US incelemede aksiller lenf nodu saptanan, biyopsi ya da cerrahi yöntemle histopatolojik olarak tanısı ortaya konan 61 hastada toplamda 121 lenf nodu çalışmaya dâhil edildi. Gri skala US incelemede, lenf nodlarının uzun ve kısa çapının boyutları ve kısa-uzun çap oranı, ekojen hilus varlığı ya da yokluğu, ekojen hilusu bulunan lenf nodlarında asimetrik kortikal kalınlaşma olup olmadığı ve lenf nodlarında korteksin en kalın yeri ölçülerek not edildi. SWE incelemesinde lenf nodunda tespit edilen en büyük, en küçük, ortanca (median) Shear Wave Velocity (SWV) değerleri ve ölçülen SWV değerlerinin ortalaması, ayrıca referans dokuda ölçülen SWV değerleri istatistiksel analizde kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen lenf nodlarının histopatolojik incelenmesinde 45'i (%37,2) benign, 76'sı (%62,8) malign olarak saptandı. Gri skala US incelemede kısa çap uzunluğu, kısa-uzun çap oranı ve ortalama korteks kalınlığı malign lenf nodlarında benign lenf nodlarına göre anlamlı olarak yüksek bulundu. SWE incelemede malign lenf nodlarında ölçülen ortalama, ortanca, maksimum ve minimum SWV değerleri benign lenf nodlarına göre anlamlı olarak yüksekti. Tartışma ve Sonuç: Çalışma sonuçlarımız görece yeni bir görüntüleme tekniği olan Virtual Touch Tissue Imaging Quantification (VTIQ) fonksiyonlu shear wave elastografinin özellikle gri skala US inceleme ile birlikte kullanıldığında aksiller lenf nodlarının benign-malign ayrımında tanıya oldukça katkı sağlayabileceğini göstermiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Lenf nodu, Elastografi, Ultrasonografi, BI-RADS
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the contribution of Shear Wave Elastography (SWE) in the differentiation of benign and malignant lymph nodes in patients with BI-RADS 5 lesions in the breast and axillary lymph nodes detected in simultaneous ultrasound (US) examination. Materials and methods: Between May 2019 and August 2020, at the Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Radiology, breast unit, BI-RADS 5 lesions in the breast were detected in mammography or US examination and axillary lymph node in US examination simultaneously, and histopathologically diagnosed by biopsy or surgical method. A total of 121 lymph nodes in 61 patients were included in the study. In the gray scale US examination, the dimensions of the long and short diameters of the lymph nodes and the short-long diameter ratio, the presence or absence of echogenic hilus, the presence of asymmetric cortical thickening in the lymph nodes with echogenic hilus, and the thickest part of the cortex in the lymph nodes were noted. In the SWE examination, the largest, smallest, median Shear Wave Velocity (SWV) values detected in the lymph node and the mean of the measured SWV values, as well as the SWV values measured in the reference tissue were used in statistical analysis. Results: In the histopathological examination of the lymph nodes included in the study, 45 (37.2%) were found to be benign and 76 (62.8%) as malignant. On gray scale US examination, short diameter length, short-long diameter ratio and mean cortex thickness were found to be significantly higher in malignant lymph nodes compared to benign lymph nodes. Mean, median, maximum and minimum SWV values measured in malignant lymph nodes in SWE examination were significantly higher than in benign lymph nodes. Discussion and Conclusion: Our study results have shown that shear wave elastography with Virtual Touch Tissue Imaging Quantification (VTIQ) function, which is a relatively new imaging technique, can contribute significantly to the diagnosis of benign-malignant differentiation of axillary lymph nodes, especially when used with gray scale US examination. KEYWORDS: Lymph node, Elastography, Ultrasonography, BI-RADS