Üst çene fiber destekli overdenture protezlerde implant konumlarının etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of implant positions on maxillar fiber supported overdenture prosthesis with finite element method
  1. Tez No: 650470
  2. Yazar: ELİFNUR GÜZELCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızda, maksillar modele farklı lokasyonlarda (lateral-1.premolar, kanin-2. premolar, 1.premolar-1. molar) yerleştirilmiş implantlar üzerine, farklı alt yapı materyalleri (krom kobalt metal, aramid, cam, karbon ve polietilen fiber) ile oluşturulan overdenture protezlerin implantlar ve implant çevresindeki trabeküler ve kortikal kemik üzerinde oluşturdukları stress değerlerinin ve dağılımlarının üç boyutlu incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda, 4 adet implantın bilateral olarak 3 farklı lokasyonlarda yerleştirildiği maksillar modeller oluşturuldu, üzerine 5 farklı materyalden overdenture protezler tasarlandı. Maksillar 1. molar diş bölgesinden food stuff yöntemi ile 200N kuvvet uygulandı. Elde edilen sonuçlar üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda implantların anterior konuma yerleştirildiği moldelde protez, implant, implant parçaları, kortikal ve trabeküler kemikte oluşan stres değerlerinin daha düşük olduğu gözlendi. Overdenture protezin elastik modülü düşük olan fiberler ile desteklendiği durumda, oluşan streslerin daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to examine and compare stress values of implants;highest tensile and compressive values, and their distribution in cortical and trabecular bone next to the implant region by using different materials (aramid fiber, glass fiber, polyethylene fiber, carbon fiber and crom cobalt metal) on 4 implants placed in three different locations (lateral-1.premolar, kanin-2.premolar, 1.premolar- 1.molar) on the maxillary crest with finite element analysis method. Three different maxillar models were created in which the implants were placed in different locations. Food stuff was applied to maxillary 1. molar tooth region with 200 N force and three dimensional finite element stress analysis was performed. At the end of the study, in the model where the implants were placed in the anterior; prosthesis, implant, implant parts, cortical and trabecular bone stress values were lower than the models where the implants were placed in the posterior position. In the comparison between the fibers, it was seen that the stress values were higher when the overdenture prosthesis was supported by fibers with low elastic modulus.