Production of ceramic based parts through insection molding method
Seramik esaslı parçaların enjeksiyon kalıplama yöntemi ile imalatı
- Tez No: 65051
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Yüksek saflık derecesine sahip ileri teknoloji uygulamalarına uygun seramik tozlarının özellikleri, seramik temelli uygulamalarda kullanılan bağlayıcı malzemeler, enjeksiyon ile kalıplama metodları ve bu metod ile imal edilen parçalar hakkında literatür taraması yapıldı. Öncelikle toz aluminanın enjeksiyon özelliğinin tesbiti için primer enjeksiyon kalıbı hazırlandı, daha sonra prosesin gereklerini karşılamak ve elde edilen sonuçlan iyileştirmek amacı ile daha kompleks bir enjeksiyon kalıbı imal edildi. Kalıp boşluğu şekli olarak küre seçildi. Beş farklı tane büyüklüğünde temin edilen alumina enjeksiyon ile kalıplama metodunun sınırlarını tesbit için kullanıldı. Uygulama kolaylığı nedeni ile yüksek saflıkta parafin bağlayıcı olarak seçildi. Bu çalışmalardan sonra farklı tane büyüklüğündeki alumina tozlarından imal edilen yan ürünler sistem değişkenlerinin enjeksiyon ile kalıplamaya en uygun kombinasyonunun tesbiti için sinterlendi. Ana hedef olarak seçilmiş olan seramik esaslı küre imalatı enjeksiyon ile kalıplama metodunun uygulanması ile başarıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A literature survey was carried out on the properties of high purity ceramic powders for high-technology applications, binding materials for ceramic based applications, injection casting method and parts manufactured using this method. A primary injection mold was manufactured to study the injectability of alumina powder and then a more sophisticated injection mold was developed to satisfy the necessities of the applied process and to improve the results obtained using the first mold. As the mold cavity shape a sphere has been chosen. Alumina supplied in five different grain size was utilized to determine the boundaries of injection casting process. As binding material paraffin of high purity was chosen due to the simplicity of its application. Additionally, green bodies of different grain sized alumina powder were sintered to find the system variable combination suitable for the injection casting method. The main aim, the production of ceramic balls using injection molding techniques has been achieved.