Beykoz ilçesine bağlı köylerde, 0-12 aylık bebek bakımında annelerin geleneksel uygulamalarının belirlenmesi
Determination of traditional practices of mothers in 0-12 month infant care in villages of Beykoz district
- Tez No: 650531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN UYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, ; 0-12 Aylık bebekleri olan annelerin, bebeklerine verdikleri geleneksel bakım uygulamalarını incelemektir. Araştırma tanımlayıcı türde planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Beykoz ilçesindeki köylere bağlı 5 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı ve örneklem kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 104 anne oluşturmuştur. Veriler bir defada, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen Annelere 'Tanıtıcı Bilgi Formu', '0-12 Ay Bebek Bakımına Yönelik Veri Toplama Aracı' formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı ve karşılaştırma analizleri kullanılarak yapılmıştır. Örneklem grubundaki annelerin yaş ortalaması 29.92±4.10 olup çoğu lise mezunu (%41,8), %92'sı ev kadını, aylık gelir ortalamaları 4,805.71 TL, %55.3'sı sağlık ve sosyal güvenceye sahip, çoğu çekirdek tip aile yapısına sahip ve bebek bakımı ile ilgili bilgileri %27.9 aile büyüklerinden almaktadır ve annelerin %48,51'i halen geleneksel uygulamaları sürdürmektedirler. Sonuç olarak bu çalışma; 0-12 aylık bebeklerin bakımındaki geleneksel uygulamaların sağlık profesyonelleri tarafından bilinmesi, hangi uygulamaların bebek sağlığına zararı bulunup bulunmadığının ayırt edilmesi, annelere düzenli eğitimler vererek zararlı olan uygulamaların bildirilmesi, yararlı uygulamaların sürdürülmesi konularında desteklenmelerine katkı sağlayabilir. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşirelerinin, öğrenci ve bebek bakımında çalışan hemşirelerin verdiği bebek bakım eğitimlerinin içeriğinin güncellenmesine, sistematik bütüncül bakım vererek sağlığın korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the traditional care practices of mothers with 0-12 month-old babies. The research was planned as a descriptive research. The sample of the study consisted of 104 mothers who were registered in one of the 5 Family Health Centers in the villages of Beykoz and met the sampling criteria, and agreed to participate in the study. The data were collected at once with the 'Introductory Information Form' for mothers and 'Data Collection Form for 0-12 Month-old Baby Care', which were developed by the researcher in accordance with the literature. Data were analyzed using descriptive and comparative analyses. The mean age of the mothers in the sample group was 29.92 ± 4.10 years, most of them were high school graduates (41.8%), 92% were housewives and their monthly income was 4,805.71 TL. 55.3% had health and social security, and most of them had core family structure. 27.9% of mothers received information about infant care from their parents, and 48.51% of mothers still maintain traditional practices. In conclusion, with this study, health professionals may know about traditional practices in the care of infants aged 0-12 months, and it may contribute them to identify and differentiate which practices are harmful to infant health. This study may also contribute to the reporting of harmful practices to mothers by giving them regular training and support them in maintaining useful practices. In addition, the results of this study may contribute to the content of infant care training provided by nurses of child health and diseases and nursing staff working in student and baby care, to the updating of nursing care plans, and also in protecting and improving health by providing systematic holistic care.