İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkilerine yönelik bir mobil uygulama tasarımı ve uygulamanın kullanılabilirliği
Design of a mobile application on health effects of climate change and usability of the mobile application
  1. Tez No: 650583
  2. Yazar: ELİF AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ŞAFAK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Küresel İklim Değişikliği ve Sağlık Etkileri konusunda bir mobil uygulama tasarlanıp, mobil uygulamanın Gazi Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencilerinde küresel iklim değişikliği konusunu aktarmadaki başarısı, uygulamanın kullanılabilirliği ve kullanıcı memnuniyetinin tespitinin sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmada küresel iklim değişikliği ve sağlık etkileri konusunda geniş kitlelerce bilinç kazanılması, bilgiye ulaşmada kolaylık sağlaması ve zengin bir içerik sunması açısından mobil uygulama tasarlamak tercih edilmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi Gazi Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencileri ile yapılmıştır. Mobil uygulama tasarım sürecinde öncelikle literatür taraması yapılmış, mobil uygulama içeriğine eklenecek metinler, infografikler, mini testler hazırlanmış ve“mobiroller”web sitesi kullanılarak bir mobil uygulama tasarlanmıştır. Tasarlanan mobil uygulama ilk etapta yalnızca Android® işletim sistemli mobil cihazlarda çalışabilmektedir. Mobil uygulama içeriğindeki infografikler“canva”web sitesi kullanılarak hazırlanmıştır. Uygulama içinde kullanılmak üzere kullanıcıların kendi farkındalık/haberdar olma durumunu görmelerine ve kendi kendilerini değerlendirmelerine yarayacak mini testler hazırlanmıştır. Testler, Google Formlar® üzerinden hazırlanmış, verilen link ile mobil uygulama içeriğinden doğruca testlere ulaşılabilmeleri sağlanmıştır. Tasarlanan mobil uygulamanın“Küresel İklim Değişikliği ve Sağlık Etkileri”konusunda katılımcıların öğrenmeleri ve farkındalık düzeyleri üzerine etkisi olup olmadığını belirlemek için 31 maddelik iklim değişikliği farkındalık testi soru havuzu (taslak test) oluşturulmuş ve daha önceden konu hakkında bilgi sahibi olabilecek 107 kişiye ön uygulama olarak test uygulanmıştır. Taslak test uygulandıktan sonra test sorularının zorluğu ve ayırt ediciliği hesaplanarak testin madde analizi, geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmış, uygun olmayan maddeler testten çıkartılmış ve 14 maddelik test hazır hale getirilmiştir. Hazırlanan Küresel İklim Değişikliği Farkındalık Testi (KİDFT), araştırmanın katılımcıları Gazi Üniversitesi ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencilerine öntest olarak uygulanmış, daha sonra öğrenciler mobil uygulamayı cep telefonlarına indirerek mobil uygulama içeriğini incelemiş, son olarak da KİDFT sontest olarak öğrencilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a mobile application was designed related to Global Climate Change and Health Effects. It was aimed to ensure the success of the mobile application in conveying the subject of global climate change in the second (sophomore), third (sophister) and fourth year (final year) undergraduate students of the Gazi University Biology Teaching, the usability of the application and the determination of user satisfaction. In the research, it was preferred to design a mobile application in order to raise awareness among the populations about global climate change and health effects, to make easy access to information and to provide rich content. The research was administered among the 2019- 2020 academic year spring semester Gazi University Biology Teaching second (sophomore), third (sophister) and fourth year (final year) undergraduate students. In the mobile application design process, first, the literature was scanned, texts, infographics and mini tests to be added to the mobile application content were prepared and a mobile application was designed using the“mobiroller”website. The designed mobile application could only work on mobile devices with Android® operating system at first stage. The infographics in the mobile application content was prepared using the“canva”website. Mini tests were prepared for the users to see their awareness and evaluate themselves in the mobile application. The tests were prepared on Google Forms®, and the tests could be accessed directly from the mobile application content with the link provided. A 31-item climate change awareness test (draft test) was prepared in order to determine whether the designed mobile application had an impact on the participants' learning and awareness levels on“Global Climate Change and Health Effects”had been applied. Then, a draft test was applied to 107 people who might have known the subject before. After the draft test was applied, the difficulty and distinctiveness of the test questions were calculated and the item analysis, validity and reliability analysis of the test were performed, unsuitable items were removed from the test and the 14-item test was made ready. The Global Climate Change Awareness Test (GCCAT) was applied as a pre-test to the second, third and fourth year undergraduate students of Gazi University. Then, the students downloaded the mobile application to their mobile phones and examined the mobile application content, lastly KİDFT was applied to students, as a post test. Dependent samples t-test results were differed significantly for KIDF pretest and posttest scores. These results showed that the mobile application statistically significantly increased the awareness level of the participants about global climate change. After the mobile application was examined by the participants, the Mobile Application Usability Scale (MAUS) was applied to the participants to evaluate the mobile application according to different criteria such as aesthetics, color and control. The MAUS results showed that the participants' opinions on the mobile application are“available”(𝑋̅=5.87). After the usability scale, Mobile Application Satisfaction Scale (MASS) was applied to measure the satisfaction of the participants with the mobile application. MASS results showed that participants were satisfied with the mobile application (𝑋̅=5.83). According to the feedbacks taken related with the online environment from the participants, it was concluded that the menus are easy to navigate, the mini tests in the application facilitate their learning, and participants were satisfied with using the application. In the study, the mobile application was designed as a resource teaching material. Considering that mobile applications used in educational environments are limited, this research is important to show the effectiveness of mobile applications to be developed.