Küresel iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkilerine yönelik farkındalığın belirlenmesi ve iklim değişikliğinin sağlık politikalarındaki yeri
Determining the awareness of the effects of global climate change on health and the health politics of the climate change.
- Tez No: 940266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KANTAŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilinde küresel iklim değişikliği ve bunun insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında akademisyenlerin farkındalığını ölçmek ve aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin insan sağlığına etkileri ile ilgili sağlık politikalarını analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini ve sağlık politikalarına yansımalarını daha kapsamlı bir şekilde anlamak amacıyla, nitel ve nicel araştırma yöntemlerini bütüncül bir perspektifle sentezlemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırmanın nicel bölümde İstanbul genelindeki devlet ve vakıf üniversitelerinden 417 akademisyene“İklim Değişikliğinin Sağlığa Etkilerine Yönelik Farkındalık Ölçeği”uygulanmıştır. Nitel bölümde ise ülkemizdeki iklim değişikliği ile ilgili sağlık politikalarının analizi için 'Walt-Gilson Politika Analizi Çerçeve Modeli' kullanılmış; bu bağlamda“Doküman Analizi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme”yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada akademisyenlerin iklim değişikliğinin sağlığa etkilerine yönelik farkındalıklarının ve iklim değişikliği kaygılarının orta düzeyde olduğu, eğitim düzeyi yüksek ve devlette görev yapan akademisyenlerin ise farkındalık düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise iklim değişikliğinin sağlığa etkileri konusunda katılımcılara yöneltilen sorular ve verilen cevaplarda 5 önemli konu vurgulandığı için ana temalar; iklim değişikliğinin belirtileri, iklim değişikliğinin nedenleri, iklim değişikliğinin etkileri, mevcut önlemler, mücadele ve eğitim ile öneriler teması olarak oluşturulmuştur. Sonuç: Bu araştırma, İstanbul'daki akademisyenlerin iklim değişikliğinin sağlığa etkilerine dair farkındalığını ölçmüş ve sağlık politikalarını analiz etmiştir. Sonuçlar, farkındalığın orta düzeyde olduğunu, kadın ve devlet üniversitelerindeki akademisyenlerin farkındalık düzeyinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Eğitim ve politika entegrasyonu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to measure the awareness of academics in Istanbul province about global climate change and its effects on human health and also to analyze health policies related to the effects of global climate change on human health. Materials and Methods: The research aims to synthesize qualitative and quantitative research methods with a holistic perspective in order to understand the effects of climate change on health and its reflections on health policies more comprehensively. In this context, in the quantitative part of the research,“Awareness Scale of the Effects of Climate Change on Health”was applied to 417 academicians from state and foundation universities in Istanbul. In the qualitative part, the 'Walt-Gilson Policy Analysis Framework Model' was used to analyze health policies related to climate change in our country; in this context,“Document Analysis”and“Semi-Structured Interview”methods were applied. Results: In the study, it was concluded that the awareness and concerns of academics about the effects of climate change on health were at a medium level, while the awareness level of academics with a high level of education and working in the state was higher. In the qualitative part of the study, since 5 important issues were emphasized in the questions asked to the participants and the answers given about the effects of climate change on health, the main themes were formed as symptoms of climate change, causes of climate change, effects of climate change; current measures, struggle and education, and suggestions. Conclusion: This research measured the awareness of academics in Istanbul about the health effects of climate change and analyzed their health policies. The results show that women and students of academics in state universities have higher levels of education and policy implementation.