Dijital hikâye anlatım yönteminin İngilizce kelime dağarcığı ve okuma becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of digital storytelling method on the development of English vocabulary and reading skills
- Tez No: 650594
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital hikâye anlatım yönteminin Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık okulunda okuyan öğrencilerin kelime dağarcığı ve okuma becerileri gelişimine olan etkisini incelemek ve bu uygulamaya yönelik öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu nedenle araştırmada bir yandan deneysel yöntem uygulanmış ve diğer yandan deneysel yöntemle elde edilen bulgular nitel verilerle desteklenerek karma yöntem uygulanmıştır. Dijital Hikâye Anlatım yöntemi uygulanan deney grubu sınıfında yer alan öğrencilerle üniversite İngilizce hazırlık okulu öğretim programında önerilen yöntemin uygulandığı sınıftaki öğrencilerin İngilizce okuma becerileri ve kelime dağarcığının gelişimine ilişkin başarıları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu deneysel desen ve iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araçlardan birincisi çalışmanın başında ve sonunda kontrol ve deney gruplarına uygulanan başarı testidir. Başarı testi 70 soru içermektedir. Bu soruların 35'i İngilizce kelime dağarcığının diğer 35'i ise İngilizce okuma becerilerinin ölçülmesine yöneliktir. Diğer ölçme aracı ise deney grubu öğrencilerine uygulanan öğrenci görüşme formudur. Nicel bulguların çözümlenmesi için bağımlı ve bağımsız örneklem (t) testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümünde içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre dijital hikâye anlatım yöntemi uygulanan deney grubu sınıfında yer alan öğrencilerle ilgili eğitim programında önerilen yöntemin uygulandığı kontrol grubu sınıfındaki öğrencilerin kelime dağarcığı başarıları, okuma becerileri başarıları ve toplam başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğu gözlenmiştir. Nitel verilerinden elde edilen sonuçlara göre öğrenciler süreçten memnun kaldıklarını, uygulamanın genel anlamda İngilizce dil becerilerini aktif bir şekilde kullanmalarını gerektirmesi sebebiyle yararlı olduğunu, süreçte kullanılan Google ve Microsoft araçlarının dijital hikâye yaratma, dosya paylaşımı ve iletişim konularında yardımcı olduğunu vurgulamıştır. Aynı zamanda bu uygulamayı yenilikçi ve dikkat çekici bulduklarını bildirmişler, bu uygulamanın geleneksel sınavlara alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak kullanılabileceğini öne sürmüşlerdir. Bu sonuçlar bağlamında dijital hikâye anlatım yönteminin öğrencilerin kelime dağarcığını, okuma becerilerini ve kelime ile okuma toplam başarılarını geliştirmek için etkili bir araç olarak kullanılabileceği söylenebilir. Öğrenci görüşlerinden yapılan çıkarıma göre dijital hikâye hazırlanacak konunun uygulamayı yapacak kişi tarafından belirlenmesinin süreci daha verimli kılabileceği, dijital hikâye anlatım yönteminin uygulanması için gereken desteğin sağlanmasının okuma becerileri ve kelime dağarcığı gelişimini destekleyebileceği ve bu yöntemin farklı disiplinlerde de uygulanmasının yararlı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of digital storytelling method on the development of students' vocabulary and reading skills at a foundation university English preparatory school in Turkey. Therefore, in this study on the one hand experimental was employed and on the other hand mixed method was employed by supporting the findings obtained by experimental method with qualitative data. An answer was sought to the question of whether there is a significant difference between the students in the experimental group class in which the digital storytelling method was applied and the students in the control group where the method recommended in the university English preparatory school curriculum was applied, regarding the development of students' vocabulary and reading skills. Experimental design with pre-test post-test control group and two data collection tools were used in the study. The first of these tools is the achievement test applied to the control and experimental groups at the beginning and end of the study. The achievement test consists of 70 questions. 35 of these questions are aimed at measuring English vocabulary and the other 35 to measure English reading skills. The other measurement tool is the student interview form applied to the experimental group students. Dependent and independent samples (t) tests were used to analyze the quantitative findings. Content analysis was applied to analyze qualitative data. According to the data obtained as a result of the research, it was observed that in terms of vocabulary and reading skills development there was a significant difference in favor of the experimental group between the achievements of the students in the control group class in which the method suggested in the education program was used and the students in the experimental group class in which the digital storytelling method was applied. It was also observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the total achievements of the students in the control group class and experimental group class. According to the results obtained from the qualitative data, the students emphasized that they were satisfied with the process, the application was useful because it requires them to actively use English language skills in general, and the Google and Microsoft tools used in the process help in digital story creation, file sharing and communication. At the same time, they reported that they found this application innovative and attractive, and stated that this application could be used as an alternative assessment method to traditional exams. In the context of these results, it can be said that the digital storytelling method can be used as an effective tool to improve students' vocabulary and reading skills, and their total success in vocabulary and reading. According to the inference made from the students' opinions, it can be said that the determination of the subject to be prepared by the person who will prepare the digital story can make the process more efficient, providing the necessary support for the application of the digital storytelling method can support the development of reading skills and vocabulary, and that this method can be useful in different disciplines.